Гърнето – какво, как, кога?
На възраст около 1 годинка и 3 месеца детето вече може да контролира функцията на пикочния мехур. (Контролирането на ходенето до голяма нужда се случва дори по-рано). Добре е до тази възраст то вече да знае за какво служи гърнето или тоалетната. Как? Като му бъде показвано. Как и кога зависи от вас и от детето. За опита на една майка с 5 деца, различните подходи по темата и препоръките на специалистите ще прочетете в тази статия.
Винаги когато стане дума за свикване на гърне си спомням за “походното гърне“ на голямата ми дъщеря, което стоеше в колата и се ползваше по време на разходки. Навън не искаше да ходи до тоалетна на друго място освен... в „походното гърне“. Дъщеря ми беше от първото поколение, което не ползваше многократни пелени, и при нея свикването на гърне се случи доста след навършването на година и половина. Беше доста бързо – за около седмица с много окуражаване и помощ от момичето, което тогава се грижеше за нея. При нея използвахме всички препоръки за ползване на гърне – много награди, четене на приказки и игра на куклен театър до успех, а след успеха – награди и поздравления.
Това е моделът за ползване на гърне, при който се смята, че детето е готово и може да контролира пикочния мехур и червата във възрастта между 18 и 30 месеца. Препоръките са редовно слагане на гърне/тоалетна например след сън, хранене.
Можете да разберете, че детето ви е готово да се учи на гърне/тоалетна, ако:
- Може да ходи стабилно
- Има сухи периоди (без изпишкване) по около два часа
- Не пишка по време на дневния сън
- Може да седи спокойно без да мърда 2-5 минути
- Интересува се, когато другите ползват тоалетната
- Може да изпълнява прости инструкции като „Подай играчката“
По-нататък с второто ми дете ми се стори, че с първото дете съм чакала твърде дълго, за да го науча на гърне и започнах по-отрано научаването. Той се научи също доста бързо, но като момче, понякога имаше „инциденти“ и малко след втората година.
С третото ми дете научаването на тоалетни навици се случи невероятно бързо и за мен – на около година и един месец дъщеря ми спря да носи еднократни пелени и започна да ходи само в тоалетна – с едно условие тоалетната да е много чиста, когато не е у дома. Това условие е валидно за нея и до днес – ходи се само в чисти тоалетни, което е проблем с училищните...
Още с третото дете пробвах естествена бебешка хигиена, тоест да я изпишквам и изаквам от най-ранна бебешка възраст, но четвъртото даваше ясни сигнали, когато иска да пишка или ака и макар да е роден през октомври ми се е случвало да свалям памперса навън, за да може да се изпишка.
Какво е естествена бебешка хигиена?
Бебетата от малки могат да комуникират своите нужди не само от храна, но и от облекчаване на физиологичните си нужди. Традиционно, преди масовото използване на пелени за еднократна употреба, майките са се учели да разпознават сигналите на бебетата и да им дават възможност от най-ранна възраст да остават чисти. С това те са си спестявали и усилия – да перат пелени, а и са отговаряли непосредствено на нуждите на своите бебета. Доста от рано повечето бебета спират да пишкат и акат по време на сън, така че периодът непосредствено след сън е доста подходящ дори и малкото бебе да бъде подканено да се изпишка или изака. Подканването може да стане като хванете бебето в поза за изхождане (гръбчето на бебето опряно на вашия корем и крачетата разтворени в поза „жабче“ над тоалетната или мивка) и му казвате „пишш“ или „ъ-ъ“. Много скоро вие и бебето ви ще влезете в ритъм и ще знаете кога е Моментът.
"След като вече може да седи (около 6-ия месец), след ставане от сън, периодично слагайте бебето на гърне. Детето започва да свързва това положение с пишкането. Така то постепенно получава информация, че пишкането и ходенето по голяма нужда може да става и извън пелената. Около 1 г. и 2-3 м. мозъчната регулация за функцията на пикочния мехур вече съществува. На тази възраст детето има усещането, че мехура е пълен и, ако му е показано преди това как се пишка извън пелена, ще сигнализира по свой начин, че има нужда от гърне. Подобно на прохождането, самостоятелното ходене по малка и голяма нужда е процес, на който детето следва бъде научено постепенно".
доц. Анелия Буева
Бебетата са различни и са индивидуалности, вие сте тези, които решавате какво работи за вас и за вашето бебе. Времето за научаване на гърне също е индивидуално, но можете да очаквате, че, ако опитате и предлагате на детето да ползва гърне или тоалетна предварително, към втората му година, то вече ще има изградени тоалетни навици. Е, може и да има по някой „инцидент“ от време на време и момчетата могат да имат нужда от допълнителна „подсигуровка“ през нощта малко по-дълго, но стимулирането и възнаграждаването на успехите, та дори само с едно „Браво на голямото момче/момиче!“ помагат на децата да се справят все по-добре... не само с гърнето...
Десислава Алексиева
Според български Стандарти за развитие и учене в ранното детство, интересът на детето към гърнето може да се прояви на 10-12 месечна възраст и той следва да се стимулира. Нужно е да наблюдаваме по-внимателно биологичния му часовник и да познаваме ритмичността на физиологичните нужди. Поставянето на гърне трябва да се случи постепенно, без да бъде насилствено за детето. Ето и препоръките от същия документ:
10-12 месеца |
|
---|---|
13-18 месеца |
|
19-24 месеца |
Гърнето да е на достъпно място и детето да се поощрява да го ползва самостоятелно. Гърнето се измива с топла вода и сапун и се дезинфектира 1-2 пъти седмично. Да се стимулира да измие ръцете си след ползване на гърнето |
31-36 месеца |
Помощ на детето при ставане от гърнето или тоалетната, почистване и пускане на водата след ползване. |
Още от Десислава Алексиева