Меню

Голямата тайна за спокойни бебета

Голямата тайна за спокойни бебета

Какво му е нужно на бебето, за да е добре? Мнозина ще Ви кажат: да е нахранено, да е сухичко и чистичко, да спинка. И всичко това е вярно. Но има и други неща, за да бъде бебето спокойно. Най-важното сред тях е: прегръдката на мама.

За младите родители раждането е най-желаното и чакано събитие в живота им. Но какво е то за бебето? Представете си. До вчера то е било постоянно заедно с мама (в корема ú). С излизането на бял свят „навън“ го посреща един съвсем различен свят. Свят с „враждебна“ обстановка, чужда, непривична. Всичко е стряскащо, непознато. Ту е жега, ту е студено. Звуците са остри, страховити за финото бебешко ухо. Нови и неприятни усещания започват да тормозят крехкото телце – глад, напъни за изхождане. Не след дълго връхлитат и още по-неприятни усещания – остри болки в коремчето (колики), сърбеж и болка в устата (никненето на зъбите). Накратко, за бебето излизането на бял свят е тежък сблъсък с нова и недрага реалност.

Само едно е безспорно хубаво в този нов свят – прегръдката на мама. За бебето там е приятно топличко „като едно време“, там цари спокойствие, там всички звуци са добре познати. В скута на мама всички мъчителни усещания се понасят по-лесно.


Корем до корема

Когато бебето е гушнато, то усеща добре познатата топлина на майчиното тяло. То е расло в тази топлина, обгърнато приятно от нея през всичките девет месеца на бременността. Тя го успокоява.

Сгушено до сърцето на мама, бебето чува и добре познатия неин глас. Какво говорим няма значение – бебето все още не разбира нито дума. Важното за него е, че усеща добре познатата вибрация.

Отпуснало глава на гърдите на мама, бебето чува добре познатото ритмично потупване. Чува и равномерно шумене при всяко нейно вдишване и издишване.

Всичко това взето заедно, създава почти същото чувство, което бебето е имало в корема на мама. Това дава спокойствие на бебето.


Прегърнати безкрай

Има и начин да гушкаме своето бебе толкова дълго, колкото то има нужда – без това да ни отнема способността да вършим разни неща с двете си ръце (да пуснем пералня, да измием шишето и др.) Хитрото решение е... слингът.

Гениалните неща са прости – и тук също е така. Слингът е ивица текстил, с който привързваме бебето към тялото си. Така става възможен двойният ефект: хем детето е прегърнато, хем ръцете ни са свободни за действие.

Но не само освобождаването на ръцете носи удобство в случая. Майката, която носи бебето си до гърдите си, е много по-спокойна за детето. Тя усеща всяко негово движение, всяко трепване. Чувства, когато то спи блажено, но и когато стане неспокойно. Такава майка не може да бъде изненадана от внезапен детски плач, защото е усетила потребностите на бебето си много преди то да започне да страда и да заплаче.

Някои от вас вече са се досетили, че „всичко ново е добре забравено старо“ и че слингът всъщност не е революционна новост – бабите ни също са носели бебетата си привързани към телата си, но тогава са наричали тъканта „цедилка“. Съвременните решения за носене на бебе в слинг са по-многобройни и разнообразни и повечето от тях ще бъдат показани на предстоящия форум „Спокойни бебета“ на 9 март 2024 г. 


Кърмене в слинг?

Технически, слингът позволява и това – да кърмим бебето навсякъде, по всяко време. С малко предвидливост подобно удобство е постижимо, ако носим подходящи дрехи.

Кърменето също има златна роля за спокойствието на бебето. На емоционално равнище това изгражда силна връзка на близост, доверие и привързаност между детето и родителя. Чисто физиологично кърменето намалява възможностите за стомашно-чревни неразположения като например запек.

Но кърменето е процес, който всякога има своите индивидуални особености. За тънкостите му също ще стане дума на форума „Спокойни бебета“, редом с дискусията за слинга и ранните грижи за детето. Бебетата имат невероятно силен инстинкт да засучат още в първите минути след раждането, затова, ако има един общовалиден „принцип“ в тази област, той е да имаме повече вяра в естествените, природни способности на новороденото и майката.


Рутина и монотонност

Още един голям съюзник на родителите в отглеждането на спокойното бебе е монотонността. Резките промени, ярките светлини, гръмките звуци – всичко това плаши и притеснява новороденото. Но еднообразието, напротив, го успокоява.

Това, което носи най-голям комфорт, е всичко, което наподобява монотонността на майчината утроба. Това означава приглушена, мека светлина, равномерен, монотонен шум, ритмично и равномерно полюляване. Всичко това наподобява усещанията на бебето от времето, когато е било в утробата.

До голяма степен рутината се постига и посредством ритуалите, които младите родители ще изградят в ежедневието на своето бебе. А какви да са те – това ще разкажат специалисти по време на форума „Спокойни бебета“.

Още по темата

Още от Ани Събева

Публикации

 

Какви обувки да опаковате за лагера на детето? Подсказваме веднага!

платена публикация

Харесай ни във Facebook