Хомеопатия и температура
Температурната реакция в хода на едно боледуване е нормална за организма и е част от неговите защитни механизми. Затова не бива да бързаме с приема на антипиретици (температуропонижаващи медикаменти) при стойности под 38° С, които не създават сериозен дискомфорт или опасност за организма. Когато температурата е повишена, подборът на хомеопатичен медикамент, с помощта на който да противодействаме се извършва индивидуално и се определя от:
- Температурната крива – дали температурата се е повишила внезапно или постепенно, дали лесно се понижава или дълго време остава повишена.
- Поведението на болния в хода на температурата: например – неспокоен, отпуснат, превъзбуден.
- Начинът, по който изглежда болния: например – с бледо или зачервено лице, със суха или изпотена кожа.
- Общите симптоми: например – наличие или отсъствие на желание за прием на течности.
- Наличието на някакви външни обстоятелства, предшествали изявата на температурното състояние – например излагане на студен вятър.
Най-често използвани медикаменти при температура
Aconitum napellus 9/15 СН
Температурата се повишава внезапно и бързо. Липсва изпотяване. Болният е много неспокоен и изпитва силна жажда. Често това състояние е предхождано от „премръзване“ – например излагане на „пронизващ“, студен вятър.
Belladonna 15/30 СН
Температурата се понижава лесно, но скоро след това стойността й отново тръгва нагоре. Лицето е зачервено, кожата е изпотена. Редуват се състояния на отпадналост и възбуда. Отбелязва се свръхчувствителност към светлина и шум. Често болният има болки в гърлото и/или корема. Този медикамент е особено подходящ при деца със склонност към фебрилни гърчове (в тези ситуации се приема в разреждане 30 СН и често в съчетание с медикамента Stramonium 30 CH).
Stramonium 15/30 CH
Температурата е трайно повишена и трудно спада дори и след приложението на конвенционални температуро-понижаващи средства. Високата температура се съпровожда с халюцинации, кошмарни сънища и страхове. Често има главоболие. Налице е склонност към фебрилни гърчове.
Gelsemium sempervirens 9/15 СН
Температурата се повишава с втрисане. Налице е силна отпадналост. Има болки по мускулите и главоболие. Въпреки високата температура, няма желание за прием на течности. Понякога, в хода на температурната реакция, се появява скарлатино-подобен обрив. Този медикамент е особено подходящ при вирусни, грипоподобни заболявания.
Ferrum phosphoricum 9/15 CH
Температурата се повишава постепенно. Заболяването е с нехарактерни симптоми: лека отпадналост, общо неразположение. Често се наблюдават зачервени бузи и по-бледа кожа около устата. При прегледа може да се установи и леко зачервена тъпанчева мембрана.
Rhus toxicodendron 9/15 СН
Температурата се покачва постепенно. Болният има усещане за болка в мускулите, която той се опитва да облекчи като непрекъснато се движи. Често температурното състояние се придружава от дрезгав глас и/или поява на херпес.
Bryonia alba 9/15 СН
Температурата се покачва постепенно. Налице е изразена сухота на лигавиците и силна жажда. Болният е отпаднал и се чувства още по-зле, ако трябва да се раздвижи. Често температурното състояние се придружава от главоболие и/или суха кашлица.
Начин на прием
Обичайно прилагайте по 5 гранули, толкова по-често, колкото по-висока е температурата. Например, при висока температура избраният медикамент се дава през 15 – 20 мин. до намаляване на температурата в разумни граници, а при по-слабо изразени температура и оплаквания на пациента – 3-4 пъти на ден. Няма противопоказание, когато това е необходимо, хомеопатичните медикаменти да се съчетават с конвенционалните антипиретици.
При кърмачета, от избраните медикаменти се разтварят по 10 гранули в един биберон с вода (50-60 мл.) и детето пие от тази водичка през целия ден, след енергично раздрусване на бутилката.
Дневникът на мама благодари на д-р Райна Томова, зам. председател на Българската медицинска хомеопатична организация, за подготовката на тази тема.
Още от Д-р Райна Томова