Как се приготвя мляко за бебето
1. Измийте ръцете си. Преди да започнете приготвянето на храната на бебето внимателно измийте ръцете си с топла вода и сапун, като обърнете особено внимание на областта около ноктите и между пръстите.
2. Подгответе съдовете: стерилизирайте шишетата, бибероните, капачките и пръстените. Съхранявайте ги в затворен съд преди употреба.
3. Измерете точно количеството мляко на прах според описанието на опаковката, като използвате приложената от производителя мерителна лъжичка. Добавете точно необходимото количество преварена вода, следвайки указанията на опаковката.
4. Затоплете приготвеното мляко, ако е необходимо:
- Поставете пълното с мляко шише в топла, но не вряща вода, или под течаща топла вода.
- Не затопляйте в микровълнова печка. Млякото може да не се затопли равномерно и част от течността да бъде гореща и да изгори бебето.
- Проверявайте температурата на храната на бебето преди да му я предложите – храната трябва да бъде приятно топла.
5. Съхранявайте внимателно и при подходяща температура веднъж приготвеното мляко.
- Ако приготвяте повече шишета наведнъж, обозначавайте точно часа.
- След приготвяне ги поставете в хладилник.
- Ако не са използвани в продължение на 24 часа, изхвърлете млякото.
- Не замразявайте приготвеното мляко.
Препоръчителни количества мляко и млечни продукти
Колко мляко и млечни продукти да предлагаме на бебетата и децата до 7 годишна възраст? Вижте тук най-новите препоръки на специалистите.
Млека за кърмачета и преходни млека
Понякога кърменето е неуспешно. Към храната на бебето трябва да се добави мляко за кърмачета или то да премине изцяло на хранене с него. Какво мляко е най-подходящо за вашето бебе е добре да обсъдите с лекаря. Но все пак – какво е добре да знаете за тях ще прочетете тук.
Още от д-р Анета Попиванова