Многократни пелени - често задавани въпроси
Ако сте майка или тепърва навлизате в майчинските среди, вероятно сте чували за употребата на многократни пелени. Още по-вероятно е всичко около тях да ви звучи много сложно и объркващо, но повярвайте, не е така! Затова в следващите редове ще отговорим на най-често задаваните въпроси около този вид пелени…
Лесни ли са за употреба?
Модерните многократни пелени се поставят точно като еднократни такива, единствената разлика е, че трябва да се перат. Има варианти за поставяне с копчета, велкро или комбинирани. Пелените се перат на 40-60 градуса с останалите дрехи и спално бельо, както и самостоятелно. Ползваните пелени е най-добре да съхранявате в кофа с капак и да перете на всеки 2-3 дни. Пелените, които се предлагат в наши дни на пазара са претърпели голямо развитие и вече не е нужно да повивате, гладите, захващате с игли, да киснете или перете на ръка.
Колко броя пелени трябва да имам?
Това е въпрос, който вълнува много майки, но отговорът не може да бъде еднозначен поради няколко причини. Зависи какви пелени ще изберете, колко често искате да перете, ползвате ли сушилня, на каква възраст е детето и т.н. Все пак ориентировъчно може да се каже, че за новородено са нужни около 20-25 пелени, а след 6 месечна възраст на детето може да са достатъчни и 15-20 броя.
Какви видове пелени има?
Има няколко основни вида пелени: джоб, всичко в едно, всичко в две, вътрешна пелена и кавър. Отделно към тях може да закупите различни подложки, прифолди (парче памучен плат), тензух и др. Също така е важно да споменем, че пелените могат да бъдат стандартен размер (води се „от раждането до гърнето“), както и размерни – за новородено или за определени килограми.
- Джоб – има непромокаема външна част и най-често поларена вътрешна част, която се допира до детската кожа, тя държи сухо към кожата и отвежда течността навътре. В задната част има отвор наподобяващ джоб, в които се слагат абсорбиращите подложки.
- Всичко в едно – има непромокаема външна част и подложка, която е пришита към вътрешната част, често към нея има и допълнителна подложка, която се прикрепя с копче. Могат да бъдат от различни материи.
- Всичко в две – има непромокаема външна част, от вътрешната страна има копчета, към които се прикрепят подложките. Тук за разлика от „всичко в едно“ подложките не са пришити и могат да се махат и сменят.
- Вътрешна пелена – тук цялата пелена има абсорбираща функция и е най-добрия избор за нощно време. Ползва се с кавър, препоръчително е да слагате и суха подложка, ако детето ще стои дълго време с пелената (важи за всички видове пелени).
- Кавър – има само непромокаем слой. Ползва се с вътрешни пелени, както и с всякакви подложки, прифолди, тензух и др.
Как се перат и поддържат многократните пелени?
Всяка пелена има етикет с инструкции за безопасно пране или сушене. Прането най-често става на 40-60 градуса, избирате дълга програма, като е добре да добавите предпране и плакнене. Веднъж на няколко месеца (или по-често, ако смятате, че пералнята ви не плакне добре), се прави т.нар. „стрипване“, което представлява пране само с вода, за да може всичко наслоено в пелената да се отмие. Когато времето позволява, е най-добре да сушите пелените на слънце, то се справя добре и с петната. Препоръчва се прането да бъде с прахообразен препарат, не се ползват омекотители и белина! Ползваните пелени съхранявайте на сухо (кофа с капак), перете на 2-3 дни или по-често.
Детето ми се обрина от многократни пелени, какво да направя?
Причините могат да бъдат различни:
- Има наслоен препарат и пелените трябва да се изперат само с вода;
- Препаратът, който ползвате не е подходящ;
- На детето му никнат зъбки, болно е, с отслабен имунитет;
- Материята на пелената, която ползвате не е подходяща за вашето дете.
Защо да ползвам многократни пелени?
Здравето на вашето дете
Многократните пелени са направени предимно от естествени материи като памук и бамбук, по-рядко се срещат коприна и вълна. Тези материи са много по-нежни към детската кожа в сравнение с абсорбиращите химикали, пластмаса и найлони…
Спестяват пари
Едно бебе се нуждае от около 5000 еднократни пелени, от друга страна може да купите 20 многократни! Една многократна пелена струва средно 20-45 лв, но има и по-бюджетни варианти, които са с цена 5-8 лв. Ползването на тензух и бархет е друг икономичен вариант. Освен това с една многократна пелена могат да бъдат отгледани няколко деца. В заключение, първоначалната инвестиция наистина е по-голяма, но в дългосрочен план е по-изгодна за вас.
Екологична гледна точка
500 години – това е времето, което е необходимо на обикновена еднократна пелена да се разгради! Освен това, малко известно е, че дори при тях съдържанието трябва да се изхвърли в тоалетната, за да не се отделя метан във въздуха. За производството и поддържането на многократните пелени също се ползва вода и енергия, но е в пъти по-малко, отколкото тази при производството на еднократни такива. Ползването на естествени материи, липсата на найлонови опаковки, възможността да се отгледат няколко деца с една пелена, всичко това пести ресурси.
Личен пример
Ще дадете личния си пример на околните, с една малка крачка ще накарате хората да се замислят с какво и те могат да допринесат за намаляване на консуматорството. Децата ви също ще растат с уважение и отговорност към природата.
Снимки: личен архив