Ще израстне ли добър човек?
Тази година се срещнах с над 100 родители по време на Бебемания. За първи път осъзнавам колко е важно да си говорим, лице в лице. Стотици усмихнати лица и споделени вълнения не само за настоящето и ежедневните грижи, но и за бъдещето на децата ни. Зареждащи и вдъхновяващи хора. Искаше ми се да споделя моето мнение и да обсъдим подробно с всички, но уви, нямаше време и начин. Затова тук искам да напиша накратко.
Ще бъдем ли добри родители?
Мнозина от вас си зададоха този въпрос или въпроса дали (ще) се справят добре с възпитанието и отглеждането на детето. Родителството е низ от въпроси, които изникват на всяка крачка, при почти всяка ситуация. То е възможност да се вгледаме в себе си, защото, както казва учителката на сина ми, "Децата са визитната картичка на семейството". Понякога е нужно да променим първо себе си, за да се справим. Аз лично мисля, че щом си задаваме този въпрос, ще си зададем и още много важни родителски въпроси и ще търсим. Ще търсим отговорите и ще се справим.
Ще израстне ли добър човек?
За мен това беше най-силният въпрос. Аз намирам връзка с още един зададен въпрос – дали детето ще попадне в добра среда, как да го предпазим от лоша среда. Първата и най-добра среда, от която зависи какъв човек ще стане, е семейството. Напоследък често ми споделят за липсата на достатъчно време, което да отделяме на децата си. Европейски политики се насочват към поемането на по-голяма отговорност за възпитанието от детската градина и училището. И все пак, само пет, но качествени минути, изцяло отдадени на детето, сякаш са по-важни за него от всички политики. Те са незаменими и неизтриваеми в неговата памет. С порастването на децата ми осъзнавам обаче, че имаме краен срок, в който можем да създадем тази практика. После детето може да потърси тези минути внимание някъде другаде. Да се върнем към спомените ни и да си зададем въпроса: кое ме е направило добър човек? Или... какво ми (по)пречи да стана добър човек?
Как да го предпазя от лоша среда?
Конкретно по този въпрос, още нещо. Може би в юношеска възраст е възможно детето да потърси навън онова, което не намира в семейството: любов, разбиране, съпричастност, бащината топлота или друго. Затова ценностите, на които ще го възпитаме, а също - нашата любов и подкрепа още от първите дни на живота му (а и преди това) са толкова важни. Важни са за това да се научи да отличава доброто от лошото, да поема сам(а) отговорности, да има цели в живота си и да се справя в трудни ситуации.
Снимка: Бебемания 2015
Още от Елена Бачева