„Кърмене на недоносеното бебе – книжка за родители“
Много майки на преждевременно родени бебета се сблъскват с въпроса „Мога ли да кърмя недоносеното си бебе“.
Скъпи майки,
Не само, че можете, но е и от голямо значение за здравето и правилното развитие на вашето бебе.
Това съветват здравните специалисти. Със съдействието на специалистите от мобилния екип на фондация „За Нашите Деца“, тази практика ежедневно се насърчава сред майките в неонатологичното отделение на болниците Първа МБАЛ и СБАЛДБ „Проф. Д-р Иван Митев“ в гр. София, както и УМБАЛ-Пловдив. Нашите специалисти съдействат на майките, които в дадения момент, под натиска на хормонални промени, е възможно да не са в състояние да вземат информирано решение, а на практика това е решаващият момент – преди да поискат от онези „магически хапчета“, които завинаги ще спрат кърмата им. Експертите ни са винаги на разположение да ги свържат със здравен специалист или консултант по кърмене, който да им обясни всичко, което трябва да знаят за кърменето на недоносеното им бебе, което е дори още по-крехко от бебето, родено навреме. Те са до майките, когато имат най-голяма нужда от тях. Когато лекарите смятат, че е безопасно за бебето, специалистите ни ги окуражават да се престрашат и да се опитат да нахранят детето си по естествен път, колкото и невъзможно да им се струва това.
Именно за тях създадохме и най-новия ни продукт „Кърмене на недоносеното бебе – книжка за родители“, съвместно с фондация „Нашите недоносени деца“ и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, която предоставяме безвъзмездно на семействата в неонатологичните отделения на болниците, с които си партнираме.
Доволни родители споделят, че книжката съдържа полезни съвети и насоки и най-вече дава отговора на въпроса „Защо е полезно да кърмя недоносеното си бебе“?
Защо е важно?
Храненето на недоносените деца е най-добре да става с майчина кърма, защото тя укрепва здравето им и подпомага правилното развитие. Кърмата на майката с недоносено бебе има различен състав от този при доносеното бебе – особено богата на протеини, съдържа и липаза, ензим, който стимулира усвояването на мазнините. По-малко вероятно е кърмените бебета да развият инфекции, често срещани при недоносените бебета, отколкото изкуствено хранените им връстници. Имунните фактори защитават бебето, докато собствената му незряла имунна система се развие.
Ако храненето не може да се осъществи директно, защото бебето е родено преди 32 г.с. и все още няма развити сукателни рефлекси, специалистите съветват майките да не се отказват, а да предприемат т.н. кенгуру-грижа, която по инициатива на фондация „За Нашите Деца“ и екипът на отделението от няколко месеца насам се практикува активно в неонатологичното отделение на СБАЛДБ „Проф. Д-р Иван Митев“ в гр. София. Наричана още контакт „кожа-до-кожа“, тя дава възможност на бебето да прекарва максимално дълго време върху тялото на майката. Освен поддържане на телесната температура, тя е „заместител на утробата“. Децата, които се носят по този начин, се научават да сучат по-често и по-добре, растат и съзряват по-бързо.
Книжката „Кърмене на недоносеното бебе“ съдържа тези и още много други полезни практически насоки, които да подкрепят майките и татковците на недоносените бебета през времето, когато децата им са далеч от тях, в неонатологичното отделение.
Книжката можете да изтеглите безплатно от тук: https://cdn.detebg.org/uploads/2018/08/Karmene_na_nedonosenoto_dete-Knizhka_za_roditeli.pdf
Още от Фондация "За Нашите Деца"