Вирусни инфекции
Вирусът е малък микроорганизъм, който не може да се размножава самостоятелно. Нуждае се от клетките на жив организъм (човек, животно, растение), за да оцелее и да се умножи. Затова и се внедрява в живите клетки и причинява съответните вирусни възпаления. Различните вируси могат да инфектират почти всеки вид човешка тъкан – от кожата до мозъка, и да причинят безброй заболявания.
Лошото при вирусите е, че освен че са много малки, те са и капсулирани – имат предпазно покритие. Това е и причината да е толкова трудна борбата с тях. Антибиотиците са безсилни при вирусни инфекции. Нещо повече, в някои случаи антибиотикът може да влоши инфекцията и състоянието на болния.
Медицината засега разполага с много малко антивирусни лекарства и всяко от тях е ефективно само спрямо специфичен вирус.
Как се лекуват вирусните инфекции
Не се лекуват, поне не самите инфекции, само се търси начин да се облекчат симптомите – хрема, кашлица, температура, разстройство и т.н. Потърсете педиатъра за съвет как точно да направите това във всеки конкретен случай.
С повечето вирусни инфекции човешкият организъм се справя сам. Бебешкият – също. Но имунната система трябва да получи помощ отвън, за да преодолее болестта по-бързо и без усложнения. Подходяща храна, течности, чист въздух и почивка – това са основните „оръжия“. Към тях можем да прибавим, черен бъз, клеева тинктура, коластра, вит. С и други имуномодулиращи и имуностимулиращи средства.
Независимо дали вирусната инфекция е поразила горните дихателни пътища или стомахчето на детето ви, давайте обилно течности, но не забравяйте да овлажнявате и въздуха. Храната трябва да е лесносмилаема, лека и здравословна – организмът трябва да пести енергията си за справяне с болестта. Наблегнете на плодовете и зеленчуците – те ще осигурят биологично активните витамини и минерали, които са толкова необходими за имунната система в такъв момент. Не тъпчете детето, просто предлагайте по-често любими храни.
Ако детето е кърмаче, майчиното мляко съдържа всичко, което му е необходимо. А майката също трябва да ориентира диетата си към витаминозна храна. Апетитът на бебето може да е намален, така че не се съобразявайте с часовете за кърмене, предлагайте по-често.
Първите три-четири дни са ключови
Облекчаването на симптомите не само подобряват самочувствието на детето и доброто му общо състояние. Тяхната цел е и да не се допусне вирусната инфекция да прерасне в бактериална. Ако не почиствате непрекъснато нослето от секретите, например, те стават добра среда за размножаването на бактериите, които си живеят в организма на човека. Ако не спрете диарията, това значи, че организмът не се храни добре и се обезводнява, а може да има и по-сериозни последици.
Обикновено при вирусни инфекции температурата към третия-четвъртия ден вече е овладяна. Това е и показател, че болестта отзвучава. Другите симптоми ще продължат още няколко дни и трябва да продължите да се борите с тях с всичките изброени комплексни мерки. Ако обаче температурата отново се повиши, това вече е показател, че започва бактериално възпаление.
По-честите вирусни заболявания при децата:
- настинка,
- грип,
- бронхит,
- възпалено гърло,
- гастроентерит (стомашен грип),
- някои ушни инфекции,
- круп,
- варицела
- и др.