Има ли детето ви нужда от очила и защо?
Има няколко индикатора, които ще ви помогнат да си отговорите дали детето се нуждае от очила:
- Детето свива очи или често примигва и ги търка;
- Може да се оплаква от главоболие или болка в очичките;
- Появяват се проблеми в училище и учителят или вие откривате, че се дължат на това, че детето не вижда добре.
Понякога, и то не толкова рядко, изобщо не разбираме, че детето има проблеми с очите, докато не го заведем на очен преглед.
Децата са силно приспособими към различни условия, затова не могат да преценят сами, че не виждат ясно, чак до възрастта, в която вече да могат да се сравнят с други хора. Затова очните прегледи при детски офталмолог са едни от задължителните в предучилищна възраст – на 1, 3 и 6 години.
Най-честите проблеми, които могат да доведат до намалено зрение при децата са т.нар. Рефракционни аномалии или грешки на оптичния апарат на окото. В тази група влизат:
Според Световната здравна организация (WHO), в световен мащаб близо 13 млн деца на възраст между 5 и 15 години са с трайно намалено зрение, поради некоригирана рефракционна грешка. Тези състояния са лесни за диагностициане, измерване и коригиране с очила или контактни лещи, за да може детето да развие пълноценно своя зрителен капацитет. Ако, обаче, те останат неоткрити и некоригирани, те стават основна причина за трайно ниско зрение и в зряла възраст, като в редки случаи дори и до практическа слепота.
http://ftp.who.int/nmh/references/RE-estimates-references.pdf
Ранни сигнали за проблем
Наблюдавайте на какво разстояние от телевизора сяда детето, за да вижда. Ако сяда твърде близо - опитайте се да го преместите по-далеч. Ако то отказва, може да е защото не вижда добре.
- Следете дали присвива очите в опит да види нещо – честото присвиване също е знак за късогледство.
- Проверявайте, когато разглежда книжки, взира ли се в тях? Вземете книжката и проверете от какво разстояние му е най-лесно да я разглежда. Ако бързо се уморява, почва да търка очичките или да казва, че го боли главата - може да става дума за далекогледство.
- Проверявайте как вижда с едното и с другото око. По-често децата не осъзнават, че имат проблем с едното око, ако другото компенсира с добро зрение. Затова, опитайте да закриете едното, а после другото око. Ако има проблем, малките деца реагират с раздразнимост, когато се закрие здравото око. Веднага казват, че не виждат. Възможно е да има “мързеливо око” .
Дори да не откриете нищо, имайте впредвид, че понякога очните проблеми остават невидими и само преглед при специалист може да ги установи.
Как изглеждат проблемните състояния?
Обектите, които гледаме, отразяват светлина. Тази светлина, под формата на светлинни лъчи, преминава през очните среди и тогава ние възприемаме (разбираме) какво гледаме. Тези светлинни лъчи нормално се пресичат (фокусират) в една точка, наречена макула. Оттам информацията за това, което гледаме, се предава от двете очи по зрителните пътища към мозъка и ние я възприемаме. Образът на това, което гледаме, трябва да попадне в тези точки и в двете очи – те си кореспондират, за да предадат заедно пълната картина на това, което виждаме. Ако обаче образът не попадне в кореспондиращите точки на двете очи или образът, който попада там е неясен, тогава и това, което се предава към мозъка, е неясен обект.
Елементите, от които зависи най-общо окото като оптична система са:
1. Оптични среди на тази система с техните коефициент на пречупване на светлината и дължина на окото;
2. Фокусната точка – мястото, което нормално би следвало да съвпада с макулата.
Когато сноп успоредни лъчи премине през очните среди и се пречупи така, че те да се съберат и попаднат върху ретината, тогава там се формира ясен образ. Мозъкът не предава ясен образ, когато лъчите се пресекат пред или зад ретината, а не върху нея. Говорим за рефракционна грешка – рефракция означава пречупване. Тоест, има грешка в пречупването на светлината. Ъгълът, под който тя се пречупва, не е какъвто трябва.
Според това къде се кръстосват лъчите, рефракционните аномалии биват:
- Далекогледство (хиперметропия) – светлинните лъчи се кръстосват зад ретината
- Късогледство (миопия) – светлинните лъчи се кръстосват пред ретината
- Астигматизъм – по-различен вид рефракционна аномалия, която зависи предимно от пречупването на светлинните лъчи от оптичния апарат на окото - и най-вече от роговицата.
Очаквайте следващите статии, в които подробно ще опишем проблемите и начините за превенция или лечение!
Още от д-р Гергана Светославова