Истории на семейства, които са преодолели здравословни и социални предизвикателства. Маркерите в развитието на децата, в отношенията на семейството или в собственото ни поведение, които не трябва да пропускаме? Опит и съвети за справяне с обичайни за всяко семейство ситуации. Коментари към важните теми от специалисти. Ако и вие има какво да споделите с другите родители, пишете ни.
За проблема "рефлукс" от личен опит
Тази статия е предназначена за родители, чиитo бебета след кърмене често повръщат. Мисля, че опитът, който имам, може да бъде полезен. Предполагам, че повечето родители на деца с рефлукс се чувстват притеснени и объркани (поне така се чувствах аз преди пет-шест години) и си задават въпроса какво може да се направи, за да се облекчи състоянието на бебето?
В свят на битки не се учудвайте за поредното пребито дете
Децата се борят за оценки, борят се за титли, медали, постижения, въобще нечие одобрение. Растат пасивно, външно оценявани, приравнени, рамкирани.
Кои качества им показваме, че са ценни?...
За футбола, децата и нещата от живота
Автентичен разказ на наша читателка, който ни кара да се замислим защо някои деца не желаят да ходят на спорт. Как и кой ги (де)мотивира да тренират? Какво искаме да получат от спорта всъщност?
Как или дали правим нещо за това децата ни да бъдат човешки същества с морал? Какво се случва в средата, в която масово волю-неволю израстват? Какви послания получават от нея и как това влияе на светогледа им? Една статия с много емоция и смисъл - от Люба Пенчева
„Изявените” умения на децата от аутистичния спектър
Приблизително около 10% от хората с аутизъм имат т.нар. „изявени” умения. Всички помним героя на Дъстин Хофман от филма „Rain Man“. Най-общото изявено умение включва математически пресмятания, артистични и музикални таланти, и паметови постижения. Изявено аутистично дете може да умножава големи числа наум, да изсвири пиано концерт само след като го чуе веднъж, или да запаметява фотографски сложни карти.
Тази година се срещнах с над 100 родители по време на Бебемания. За първи път осъзнавам колко е важно да си говорим, лице в лице. Стотици усмихнати лица и споделени вълнения не само за настоящето и ежедневните грижи, но и за бъдещето на децата ни. Зареждащи и вдъхновяващи хора. Искаше ми се да споделя моето мнение и да обсъдим подробно с всички, но уви, нямаше време и начин. Затова тук искам да напиша накратко.
Да си работеща майка не е подвиг, а възможност. Дали това изречение е лозунг или под него могат да се подпишат без колебание и родителите, които изкарват прехраната си на свободна практика? Прочетете няколко истории на работещи майки без шеф, както и правна справка за жените, еднолични търговци/самоосигуряващи при майчинство
Бисквитка вместо учебник - учене на чужд език като майчин
Как позитивният подход превръща ученето в игра или играта в учене. Разказът на една майка за това как детето й учи английски език, така както майчиния си език. Методът се основава на естествената способност на децата да попиват разговорния език от заобикалящата ги среда.
Най-вълшебният разговор между майка и дъщеря
Майчинството е Дар! Дори когато нещата са различни от общоприетото, дори когато детето е прекрасно, обичливо, вълшебно и с “етикет” синдром на Даун. Абревиатурата СД, която толкова ме потискаше, я преформатирах на Слънчеви деца и оттогава всички ги наричат така...
Имам ученик. Всъщност двама. Около 15 септември винаги се вълнуваме. Хем е есен, хем е начало. Позитивно гледам на всяко начало. Вълнува се и семейният ни бюджет. Вълнува се и околната среда. Защо ли?