Как да накърмим хипотоничното бебе
Хипотонично е детето с намален мускулен тонус. Състоянието се нарича още синдром на отпуснатото дете. Може да се установи веднага след раждането или по-късно.
Причините могат да бъдат различни. Синдромът може да е резултат на сериозно заболяване – например, на нервната система или на мускулната тъкан. Но може да се дължи и на преходни причини – например, преходна отпуснатост поради някои от медикаментите прилагани при раждането на детето, поради жълтеница, незрялост на новороденото и др. Нерядко това състояние може да продължи няколко седмици или месеци и да премине след това. Възможно е детето да е хипотонично и по време на остра инфекция.
Обичайно хипотоничното кърмаче е с намалено съпротивление в ставите и мускулите при натиск (т.е. при т.нар пасивни движения), заема странни и наглед неудобни пози, увеличен е обемът на ставните движения
Какво да направите
Независимо от причината е важно детето
да се сложи на гърда възможно най-рано след раждането,
когато то е в стабилно състояние.
Контактът кожа-до-кожа (слагането на голото дете върху голата гръд, между гърдите или на корема на майката) е от особено голямо значение, тъй като той подобрява активността, възбужда вродени инстинкти при детето, а и спомага за по-бързото увеличаване на кърмата. По-продължителното му държане по този начин благоприятства по-честите възможности за сукане. Докосването, галенето и разтриването на ръчичките (без ръкавички) и крачетата е също препоръчително, поради засилването на сукателния рефлекс. Сменянето на памперса, смяната на гърдата за сукане са също подходящи техники за разбуждане на детето.
Добре е на детето да се даде възможност да суче по-често –
поне 10-12 пъти в денонощието.
В тези случаи не бива да се оставя кърмачето да има пауза от сукане повече от 3 часа (измерена от началото на поредното сукане) по причина, че уж „сънят храни”. Може да му се помогне особено успешно, ако майката заеме възможно най-стабилната позиция за кърмене с допълнително подкрепяне на главата и тялото на детето с възглавница или слинг. По този начин се пестят силите му единствено и само за сукане. Смята се, че ако детето е с по-силно свити и опрени в твърда подложка крачета сукателният рефлекс също се засилва.
След слагането на детето на гърдата,
майката може да „компресира” гърдата
Това става като се постави палеца над ареолата, а останалите пръсти под нея и се притисне като по този начин се подпомага изцеждането на кърма в устичката на детето, докато то суче. Понякога се прибягва и до помощта на силиконово зърно, което има специален начин на слагане (с леко обръщане обратно, като ръкавица), за да може зърното на майката да достигне поне до половината на силиконовото зърно и да подпомогне, а не да възпрепятства сукането.
След появата на преходното мляко – 2-3 дни след раждането, могат да се правят
пробни кърмения
Това означава теглене на детето на електронна везна преди и след сукане, като при това се отчита какво количество мляко е изсукало. За да е информативен резултатът, тегленето трябва да става поне 4-5 пъти в денонощието.
Може млякото да му се даде с
чашка, лъжица, спринцовка, пипета или в краен случай с шише с биберон с широка основа
Това се прави, ако въпреки всички усилия, детето не може да изсуче необходимото количество кърма. При това е важно майката да изцежда кърмата от гърдите си на всеки 2-3 часа (включително нощем) и, ако количеството мляко не е достатъчно за детето, би могла да изцежда още няколко минути след спиране на кърмата – т.нар. изцеждане „на сухо”. Това ще стимулира лактацията и ще спомогне за по-лесното сукане на сънливото дете.
Компресия на гърдата или как да помогнем на бебето да получава повече мляко
Вероятно инстинктивно сте правили "копмресия" – просто да притискате гърдата, за да помогнете на вашето бебе по-лесно да получи млякото. Eто няколко обяснения, които ще ви помогнат да я прилагате съзнателно и по-успешно.
Още от Д-р Ружа Панчева, д.м.