Колики
Коликите се характеризират с ранно начало – в първите седмици след раждането и изчезват към третия месец.
Бебето усеща болки, което го кара да плаче. Коремчето му се подува, чува се къркорене, свива и опъва крачетата си, става много неспокойно. Най-често това се случва в следобедните часове на деня. Коликите протичат с различна тежест и продължителност, но могат да достигнат и до 3-4 часа.
Какво да направите:
- твърде лакомото хранене може да предизвиква поемането на въздух. Ако бебето се храни с биберон, изберете такъв, който не позволява поглъщането на въздух;
- поставете го по корем на скута си или върху гърдите си;
- поносете го и го полюлейте като поставите топла кърпа или пелена върху коремчето му. Най-лесно е затоплянето с ютия. Може да сложите на коремчето върху дрешките му и грейка с топла вода, завита в пелена;
- направете нежен масаж на коремчето със затоплена длан в посока на часовниковата стрелка;
- предложете на бебето чай от лайка, копър, анасон (стига да не е алергично);
- обсъдете с лекаря даването на медикаменти против колики – дозировка, продължителност и т.н.
- осигурете атмосфера на спокойствие и тишина – напр. бял шум, загасяне на лампите и др. подобни (бел.ред)
Установено е, че стимулиращи техники като говорене, пеене, люшкане, смяна на пелени не дават ефект, а намаляване на стимулите – като повиване, тъмнина, бял шум – са ефективни.
Напоследък се доказва теорията за връзката на коликите с микробиома (пробиотичните бактерии), както и за връзката на микробиома с поведението и нервната система, което обяснява изблиците на силен плач у бебето. (бел. ред.). Има и доказателства за ефекта на Боуен техниката при колики.
Медикаменти срещу колики
Има различни медикаменти срещу колики, които могат да облекчат състоянието на детето – пробиотици, хомеопатични, с ензими, които разграждат лактозата в млякото и по този начин премахват първопричината за газовете – вторичната ферментация на лактозата.
Влияят ли коликите върху развитието на бебето
Коликите не влияят на психическото или нервно-психическото състояние на бебето. То расте и се развива добре. Не винаги плачът е свързан с колики. Понякога зад него се крие друга сериозна причина. Ако бебето плаче продължително – повече от два часа, не се колебайте да потърсите своя педиатър.
Материалът е от книжното издание "Дневникът на мама и татко".
Още от д-р Анета Попиванова