Запек - особености при кърмачетата
За запек говорим, когато едно дете не е акало повече от 48 часа. То отделя трудно – самостоятелно или с помощ – твърди оформени изпражнения.
Ако бебето е още на кърма
Поставяйте го по-често по корем. Обсъдете с лекаря употребата на капки против колики (предозирането им може да доведе до запек!).
Таблица: кърмене на бебето - насоки за кърмещата майка
Ако детето е на адаптирано мляко
Обсъдете смяната му или добавянето на мляко, което повлиява добре запека. Можете да опитате и следното:
Първо направете масаж на коремчето с въртеливи движения, описвайки кръг по посока на часовниковата стрелка (20-30 пъти). След това свийте крачетата и с коленца притиснете коремчето. Повторете многократно. Може да вдигнете крачетата и да сложите термометър в ануса (само живачната част, потопена в кремче или зехтин). Правете леки въртеливи движения с термометъра, докато бебето се изака. При деца над 6 месеца може да разреждате млякото с отвара от овесени ядки.
Ако детето отделя изпраженения по-рядко от два пъти в седмицата и/или изпражненията му са сухи, твърди и обемисти, това означава, че то има запек. Воднисти, без твърди частици изпражнения означават диария. За подпомагане на пациентите и техните родители за описание на изпражененията е удобно използването на Бристол скалата (Bristol scale).
Ако детето вече приема сокчета и пюрета
Избирайте сокчета и пюрета с разхлабващ ефект – круша, слива, грозде и тиква, пюрета с повече целулоза.
При по-големите деца
Предлагайте повече плодове и зеленчуци с разхлабващ ефект, достатъчно течности.
Внимание!
Не бъркайте запека с т.нар. фалшив или „гладен“ запек – когато след 48 часа детето изаква малко количество фекалии с рядка консистенция. В тези случаи най-вероятно причината е, че няма какво да изходи. Увеличете количеството на храната. При по-големите причина може да е приемът на много суха храна без достатъчно плодове, сокове, течности.
Още от д-р Анета Попиванова