Запек
Децата над 3 годишна възраст, както и възрастните, отделят изпражнения обичайно 1 път дневно, а кърмачетата и малките деца до 3 г отделят изпражнения средно 1 до 3 пъти дневно. Отделените изпраженения са меки и оформени. Ако обаче детето отделя изпраженения по-рядко от два пъти в седмицата и/или изпражненията му са сухи, твърди и обемисти (виж Бристол скалата), това означава, че то има запек.
Нормална честота на дефекациите по възраст
Възраст |
Средно изхождания на седмица |
Средно изхождания на ден |
от 0 до 3 м, кърмени | от 5 до 40 | 2.9 |
от 0 до 3 м, хранени с мляко за кърмачета | от 5 до 28 | 2 |
от 6 до 12 м | от 5 до 28 | 1.8 |
от 1 до 3 г | от 4 до 21 | 1.4 |
над 3 г и възрастни | от 3 до 14 | 1 |
Брой и цвят на изпражненията до 6-а седмица при кърмените бебета:
Признаци, че бебето получава достатъчно майчино мляко
- През първите два дни – две намокрени пелени и две пелени с изпражнения дневно. Изпражненията са с променящ се цвят – в началото тъмно зелени, в следващите дни – жълто-зелени
- 1-ва седмица – 6-8 намокрени пелени и 3-5 пелени с изпражнения дневно. Цвят на изпражненията – жълто-зелени до жълти в края на седмицата.
- До 6-та седмица – дневно минимум 2-3 изхождания с големина на монета от 1 лв. Изпражненията са яркожълти и полутечни, с малко бели примеси.
- Бебето суче 12-8 пъти за денонощието
- След кърмене бебето е спокойно, заспива на гърдата и спи около 2 часа
- Възстановява рожденото си тегло до 10 ден след раждането.
- Наддава на тегло повече от 500 гр. месечно.
При бебетата и децата преобладава т.нар. функционален запек, който не е свързан с анатомична аномалия и не е следствие на друго заболяване.
Как да преценим дали детето има запек?
За поставянетто на диагноза "Запек" при кърмачета и деца до 4 г. е необходимо да са налице два от следните критерии в продължение на 1 месец, а при деца над 4 г. – в продължение на 2 месеца:
- отделяне на изпраженения 2 или по-малко пъти на седмица;
- поне един епизод седмично на неволно отделяне на изпражнения или зацапване на бельото при изградени навици;
- волево подтискане на отделянето на изпраженения;
- болезнено отделяне на твърди изпраженения;
- изпражнения с голям диаметър, запушващи тоалетната;
- съпътстващи симптоми като: неспокойствие, намален апетит и/или бързо засищане. Симптомите изчезват след отделяне на голямо количество изпражнения.
При функционален запек основната информация, която родителите съобщават на лекаря е:
- oтделяне на първите изпраженения след раждането, наречени мекониум, в първите 48 часа след раждането;
- поява на запека през междинен период – преустановяване на кърмене, приучване към гърне, започване на детска градина, училище, след епизод на остър запек;
- обемисти, твърди и с голям калибър изпражнения;
- зацапване на бельото;
- болка и дискомфорт при отделянето на изпражнения, задържане на дефекацията, заемане на характерни пози (изпъват си крачетата, подпират се на мебели, пристъпват от крак на крак);
- кръв върху изпражненията, дължаща се на анални фисури (цептатинки в аналния канал);
- намален апетит, коремна болка;
- неволно отделяне на урина, инфекции на пикочните пътища и други симптоми от страна на пикочните пътища;
- характерен хранителен режим – децата приемат храни, бедни на фибри, не пият достатъчно течности, хранят се предимно с млечни продукти, шоколади, какао, ядки, мазни храни.
Какво да направите?
При подозрение за запек родителите следва да се консултират с детски гастроентеролог. Лечението на функционалния запек продължава около 4-6 месеца. Обикновено не се налага предварително провеждане на изследвания. Очаква се повлияване.
Фази на лечението
Фаза I – Освобождаване (очистване) на дебелото черво от натрупаните изпраженения. Постига се за 2-3 дни с използването на:
- Клизми и микроклизми;
- Супозитории (свещички);
- Орални лаксативи – PEG 3350, сенна, натриев пикосулфат;
- Комбинирана терапия –комбинация от горепосочените.
Фаза II – Предотвратяване на тенденцията за подтискане на дефекацията и превенция на повторно натрупване на изпражнения:
- Ежедневен прием на медикаменти – омекотители, осмотични лаксативи, стимулатори;
- Поставяне на детето за 5-10 мин. на гърне или тоалетна сутрин и/или вечер 15-30 мин. след храна, за използване на гастро-количния рефлекс (при напълването на стомаха започват контракции на дебелото черво);
- Насърчаване със стикери и други награди при успешно отделяне на изпраженения, което действа мотивиращо за децата и превръща проблема в игра;
- Прием на по-голямо количество фибри, като дневното количество фибри в грамове се изчислява по формулата: годините на детето + 5. Например, за едно 10 годишно дете необходимото дневно количество фибри в грамове е 15 г (фибри г/дневно = 10+5= 15 г фибри дневно).
Медикаментозното лечение подпомага за спряване с проблема запек, но основното, което родителите трябва да постигнат, е промяната в хранителния режим на детето. |
Храни с богато съдържание на фибри
Таблица с най-богатите на диетични фибри храни, разделени по видове. Хранителните влакнини, наричани още диетични фибри, са несмилаемата част от храната с растителен произход. Липсата им може да предизвика нарушен дисбаланс на чревната флора и съответно запек, натрупване на токсични вещества от недобре преработената храна и др.
Храни, които трябва да се ограничат:
Фаза III – постигане на ежедневна дефекация
- Намаляване на лекарствата – продължителност 1-2 месеца
- Намеса при повторна поява на запек – поставяване на лаксативна свещичка, клизма и при несправяне, своевременна консултация с педиатър.
Бристол скала на изпражненията
За подпомагане на пациентите и техните родители за описание на изпражененията е удобно използването на Бристол скалата (Bristol scale):
Ако детето отделя изпраженения по-рядко от два пъти в седмицата и/или изпражненията му са сухи, твърди и обемисти, това означава, че то има запек. Воднисти, без твърди частици изпражнения означават диария. За подпомагане на пациентите и техните родители за описание на изпражененията е удобно използването на Бристол скалата (Bristol scale).