Защо права на децата?
"Погрешно е да считаме, че да вземеш предвид мнението на детето и неговия най-добър интерес, означава да се съгласиш с него и да направиш това, което то ти казва" – Йоана Терзиева, психотерапевт и консултант на свободна практика, председател на фондация „Право на детство“ отговаря на някои от най-актуалните въпроси за правата на детето.
Напоследък все по-често чувам някой да казва, „Защо права на децата, а не права на родителите?“, „Защо само права, а не и задължения?“
Ето няколко основни причини защо:
- Правата на детето са основно описани в Конвенцията за правата на детето (КПД) на ООН, която България ратифицира през 1990г. Впрочем, тази конвенция е ратифицирана от всички страни в света, с изключение на САЩ.
- Правата на децата не се отличават особено от човешките права. Смисълът да ги има е не за да се дадат специални, особени права на децата, а за да се напомни на възрастните, че децата са субекти, че в тях се развиват личности. В този смисъл, родителите също нямат специална конвенция и специални, родителски права, тъй като, като възрастни, те се ползват от правата, гарантирани им от Конвенцията за правата на човека.
- Правата на децата, са човешки права! КПД дава на децата, същите основни права, които имат и техните родители – равенство и защита от дискримнация (чл. 2), право на живот (чл. 6), самоличност (чл. 7) , право да живее с родителите си (чл. 7 и 9), за децата, които могат – право на мнение (чл. 12) и т.н.
- Философията зад правата на децата не е наивна. Тя не е и не би следвало да се разбира като овластяване на детето във възраст, в която то е неспособно да функционира самостоятелно.
- Конвенцията за правата на детето и всички нормативни актове, признати и действащи в България, отнасящи се до децата, разбират и прокламират, че децата са зависими от възрастните (своите родители и обществото) и че възрастните имат ангажимент да осигурят подходящи грижи, в техен най-добър интерес.
- Като възрастни знаем, че в първите години от живота си най-добрият интерес на бебетата и малките деца е да са при майките си, а майките им, да се радват на подкрепата на своите съпрузи, партньори, роднини, близки.
- Като възрастни знаем, че най-добрият интерес на малките деца и децата в предучилищна и училищна възраст е те да учат, да се хранят здравословно, да усвоят подходящи социални правила и норми, които да спазват и да им помогнат в реализацията си в обществото. Знаем, че е в най-добър техен интерес да имат правила и граници, с които да се съобразяват.
- Като възрастни знаем, че юношите имат нужда от свобода, но и от напътствия.
- Погрешно е да считаме, че да вземеш предвид мнението на детето и неговият най-добър интерес, означава да се съгласиш с него и да направиш това, което то ти казва.
- Като възрастни, ние знаем, че детето постепенно се учи да формира мнение и да го изразява и че не бива то да бъде оставяно да взема самостоятелни решения преди да е готово за това.
- Правата на децата са отговорността на възрастните да ги прилагат, така че децата да растат здрави и способни да станат отговорни възрастни, действащи и мислещи като възрастни.
Редно е да мислим върху правата на децата като възрастни, а не по детски!
Снимка: www.pixabay.com