Лечение на разстройство с йод
При упорита диария няколко капки йод действително пресичат напъните, но водят също така до изгаряния на хранопровода, така че ако сте решили да използвате стари и изпитани рецепти, пробвайте с лимон, шипки или дренки, а най-добре вземете пробиотик, но избягвайте това драстично решение.
Повече по темата прочетете тук
Диарията е многократно отделяне на рядко-кашави воднисти изпражнения, с повече слуз, белезникави ядки и неприятна миризма. Понякога са примесени с кръв и гной. Причинява се от бактерии, вируси, паразити, медикаменти, чувствителност към определени храни, трудно смилаеми храни или недобре сварени месо или риба. Честа причина при малките деца е инфекцията с ротавируси.
Бактериалните инфекции започват с висока температура, гадене, многократно повръщане и диария с примеси на слуз и кръв.
Вирусните инфекции са с по-леки симптоми, но децата пак имат същите оплаквания: температура, повръщане и разстройство.
В тази статия можете да прочетете за възможните причини, за симптомите и за лечението на диарията. Да научите кога и как да реагирате при диария, а също и как да се справите с обезводняването на детето – честа последица, която не е за подценяване.
Диарията може да предизвика обезводняване – загуба на течности и соли от тялото на детето. Особено опасна е за новородените и малките кърмачета, тъй като при тях обезводняването може да настъпи много бързо.
Признаци за обезводняване
-
сухи устни, уста, език, суха кожа;
-
не се отделя урина толкова често, колкото преди, или урината е тъмна;
-
хлътнали очи, хлътнала фонтанела;
-
неспокойствие, възбудимост или пък сънливост и вялост;
-
намален апетит или отказ от храна.
Как да предотвратите обезводняването?
Ако кърмите – продължете да кърмите по възможност на поискване. В кърмата има необходимите течности и електролити за профилактика на обезводняването. Вашият лекар може да препоръча и даване на допълнителни хидратиращи разтвори.
Ако бебето е на смесено или изкуствено хранене – преминете на млека с ниско съдържание или без лактоза. Лактозата може да влоши диарията. Лекарят може да препоръча и преминаване на орални хидратиращи разтвори за 12-24 часа.
Детето над 1 годинка може също да премине на хидратиращи разтвори през устата. Те съдържат глюкоза и соли в подходящо съотношение. Предлагайте му и лека зеленчукова супа от моркови, сок от ябълки и моркови, смесен с вода, чай от шипка.
Внимание: водата не съдържа достатъчно соли и хранителни вещества и само с нея не може да се предотврати обезводняването!
Трябва ли да храните детето докато има диария?
При кърмачетата продължете кърменето на поискване или го хранете с безлактозни млека.
При по-големите възстановете храненето след 12-часова пауза, през която то приема хидратиращи разтвори. Препоръчва се захранването да започне с малки количества ориз, картофи, моркови, ябълки, банани под форма на супи, каши и пюрета. Давайте нови храни към диетата постепенно в следващите 24-48 часа. Избягвайте храни, богати на захари, мазнини, пържени храни, силни подправки.
Трябва ли да се дават медикаменти?
Не е задължително. Лекарят преценява, съобразно състоянието на детето.
При запек и диария, за възстановяване баланса на чревната микрофлора, при повечето деца, включително и при кърмачетата, може да се използват пробиотици.
Снимка: pixabay.com
Още от Любов Стаменова