План за прегледи на детските зъби по възрасти
Да имате план за прегледи означава да не позволите да се появят или задълбочат проблеми, свързани със здравето на зъбите. Задействайте плана си още след появата на първите млечни зъбки, например след като детето навърши една годинка.
5 причини да имате план за профилактични прегледи
1. Детето ще свикне от малко с лекарите и обстановката
2. Първият преглед ще остави възможно най-приятния спомен, защото няма да е свързан с болезнен проблем
3. Ще сте спокойни, че правите възможно най-доброто за здравето на зъбите, венците и захапката на детето ви.
4. Ще изпреварите възможните проблеми като например:
- нелекуван кариес, който може да увреди зъба или зародиша на постоянния зъб (ако кариесът е на млечен зъб), а това да повлияе на подредбата на зъбите, израстването и подреждането на постоянните зъби и правилната захапка.
- лоша захапка и подредба на зъбите, които (често наследствени) могат да доведат в дългосрочен план до недобро сдъвкване на храната и съответно – до проблеми с храносмилането, до изкривяване на стойката на цялото тяло (прочетете повече за постурологията и дентософията), до липса на самочувствие.
5. Ще знаете как да се грижите и кого да попитате за здравето на зъбите на вашето дете
Прочетете в раздел Зъби.
Обърнете внимание:
- сладкото е проблем
- биберон-залъгалка и смучене на пръст след 2 годишна възраст са вредни навици
- грижете се за зъбите на всички от семейството
Как да изберете при кого да водите детето?
Поинтересувайте се предвартелно:
- Каква е квалификацията и опитът на специалистите, които ще се грижат за вашето дете
Например: работят ли с деца на възрастта на вашето; имат ли нужната специалност?
- Какъв е подходът им към децата – от него зависи до голяма степен дали детето ще се страхува от зъболекарския кабинет.
Например: прегледът минава под формата на забавна игра, с много усмивки и спокоен глас. На детето се показва как да се грижи и почиства зъбите си, според възрастта му.
- Каква е атмосферата в клиниката
Например: има цветни стени или/или мебели, забавни декорации, играчки, книжки и др.
- Каква е хигиената в клиниката
Как да подготвите детето за прегледа?
- Преди посещението разкажете на детето къде отивате, без много детайли.
- Не използвайте негативни думи като например „няма да боли“, „боли ли?“.
- Използвайте позитивни изрази като „чисти“, „силни“, „здрави зъби“.
- По време на посещението, оставете обясненията на зъболекаря.
Детските зъболекари са обучени и знаят как да обяснят на детето какво следва, без да всеят страх в него. Уверете се, че сте попаднали на подходящия зъболекар.
Кой какво прави в денталната клиника
- Зъболекарят се грижи за здравето на зъбите и за това да няма кариеси.
- Ортодонтът се грижи за подреждането на зъбите и за това да няма криви зъби и неправилна захапка.
- Зъболекарите и ортодонтите правят профилактични и контролни прегледи като определят план колко често е необходимо зъбите да бъдат почиствани.
План
Акценти |
Зъболекар От навършването на 1-2 годинки - всяка година |
---|---|
Ако детето няма кариеси на три годишна възраст – ниска група на кариес риск – профилактични прегледи през 12 месеца; Ако има 1-2 кариеса годишно – умерена група на кариес риск – профилактични прегледи през 6 до 12 месеца Ако има над 2 кариеса годишно – високо-рискова група на кариес риск – профилактични прегледи през 3 месеца Прочетете повече в интервюто с д-р Бранимир Кирилов |
Акценти |
Ортодонт От навършването на 1-2 годинки - всяка година |
---|---|
При пробива на млечните зъби - на 1-2 годинки При поникването на всички млечни зъби - на 2,5 - 3 годинки |
Използването и направляването на естествения растеж може да се случи само докато децата растат, т.е. преди и по време на пубертета. Но някои зъбно-челюстни деформации могат да се изявят още в периода на млечните зъби и при лечение в един по-ранен етап на развитие може да бъде предотвратено задълбочаването им. Редовните контроли, които е препоръчително да бъдат веднъж годишно при специалист ортодонт са решаващи за навременното им диагностициране. Можем да избегнем по-сериозни усложнения при постоянните зъби, ако вземем мерки още при временните. Целта е да се избегне задълбочаването на ортодонтския проблем и дългогодишното лечение на по-късен етап. Прочетете повече в интервюто с д-р Ваньо Спасов. |
Между 6 и 7 години |
Силантите помагат да предпазим дъвкателните зъби от разваляне на ранен етап. Те са като пломба на зъб без кариес – запечатват зъба, така че да го предпазят превантивно. Могат да се поставят на един или повече зъби. Решението зависи от анатомията на зъбите – най-често при труднодостъпни места, на които се задържа храна, тоест, има предпоставка за образуване на кариес. Малките все още не могат да почистват обстойно зъбите си. Има различни мнения за силантите, според някои, запечатанят зъб може да развие кариес, който да остане скрит от силанта. Затова преди да вземете решение, вслушайте се внимателно в преценката на лекуващия детски специалист. |
Между 9 и 12 години |
Зъбите могат да бъдат изправени с помощта на брекети или шини. Целта и на двете е преместване на зъбите в предварително указаната правилна посока. Разликата е, че брекетите се носят постоянно, шините (нарчат се алайнъри) са последна иновация и могат да се свалят. И двата варианта имат предимства и недостатъци и затова специалистът трябва да прецени кой е подходящият за вашето дете. Най-подходящ за тази интервенция е периодът между 9 и 12 години, но принципно може да се направи и по-нататък. |
Още от Елена Бачева