Измерване на теглото
Защо се измерва?
Измерването на човешкото тяло се нарича антропометрия. Тя е един от начините за оценка на храненето. (Другите са биохимична, клинична и оценка на хранителния режим). В резултат на измерването може да се установи адекватно или неадекватно хранене, да се предприемат нужните мерки и да се проследят резултатите от тях. Антропометричните измервания при децата включват дължина/височина, тегло, обиколка на главата, обиколка на гърдите и Индекс за телесна маса (ИТМ). За да се оцени храненето при децата не е достатъчно да се измери само теглото. То трябва да се съпостави с възрастта или височината. За целта се използват т.нар. индекси: височина/дължина-за-възраст, тегло-за-височина/дължина, тегло-за-възраст, обиколка на глава-за-възраст, индекс на телесна маса (ИТМ), ИТМ-за-възраст.
Кога се измерва теглото?
- При раждането – измереното тегло се вписва в здравния картон на бебето.
- В първата седмица след раждането – за да се направи оценка на храненето. В този период теглото на бебето спада спрямо рожденото тего. Възстановяването му е знак, че храненето е ефективно.
- При съмнение, че не наддава на тегло – специалистите може да препоръчат да измервате теглото по-често като паралелно с това отбелязвате хранителния модел. Измерването преди и след хранене вече не се практикува.
- На профилактичните прегледи – тоест веднъж на месец от 0 до 1 г, 4 пъти в годината – от 1 до 2 г, 2 пъти в годината – от 2 до 3 г и 1 път в годината – от 3 до 16 годишна възраст.
За какво се следи на профилактичните прегледи?
1. Съотношение:
до 2 години – дали съотношението тегло за ръста и тегло за възрастта е в норма.
над 2 години – дали индексът на телесна маса (ИТМ) и тегло за възрастта е в норма.
2. Стабилен темп на нарастване
Теглото на бебето трябва да показва стабилен темп на нарастване, включително в нормално съотношение с ръста. Най-ефективният инструмент за следене на нарастването му са Кривите на растежа.
Резултатите от измерванията на вашето дете по време на профилактичния преглед се записват в неговия здравен запис. Важно е там да фигурират точните стойности. При нужда, те могат да послужат на специалистите.
Норми
Теглото е важен показател за здравето на детето.
То зависи до голяма степен от храненето и грижите ви. Тегло над нормите не е признак за крепко здраве, а знак за опасност от затлъстяване и свързани с него здравословни проблеми в бъдеще. Тегло под нормите е знак за недохранване, което се отразява на здравето и развитието на мозъка.
Нормите за децата са създадени през 2006 година от Световната Здравна Организация (СЗО). Към тях са създадени таблици за ръст, тегло, съотношение тегло спрямо ръст и ИТМ. Препоръчително е стойностите от тези таблици да се въвеждат и следят с помощта на графиките на растежа.
Ръст и тегло от 3 до 5 г - таблици
Записвайте в Електронен дневник
- Следете нормите и записвайте измерванията от всеки профилактичен преглед в Електронния бебешки дневник.
- При съмнение, че бебето не се храни добре, записвайте по-честите измервания, според изискването на вашия специалист, в Тракера за тегло. За консултациите, попълвайте и останалите тракери – те са създадени специално за вашите консултации по кърмене и хранене.
Добре е да знаете, че:
Наследствеността се отразява най-често на височината на детето;
Небалансираното хранене може да доведе до наднормено тегло и затлъстяване;
Ако бебето ви е склонно към затлъстяване, вероятността да е предразположено към този проблем и когато порасне, е голяма;
Кърмените бебета наддават по-бавно отколкото бебетата на изкуствено хранене;
Хранените с мляко за кърмачета/преходно мляко бебета са по-склонни към затлъстяване.
За да осигурите нормален растеж са нужни най-вече:
кърмене до шестия месец;
подходящо захранване и хранителен режим;
добра физическа активност, включително поставяне по корем, масаж и гимнастика;
системна грижа за здравето и имунизации.
Още от Елена Бачева