Не носете постоянно бебето на ръце, защото може да свикне
Този мит не идва от бабите. Дори те са си носили бебетата навсякъде със себе си, че и на нивата са работили с тях. Цедилките са всъщност бг версията на слинговете. Много народи могат да се похвалят с подобни изобретения за носене. И това не е случайно.
В миналото никой не е търсел обяснение защо трябва да си носи и гушка бебето и защо пък да не спи в едно легло с него, ако самото то има нужда от това. После се появили от онези психолози ;-), които казали, че това води до разглезване.
Според модерните схващания (добре забравени стари истини) до 3-4 годишна възраст децата имат нужда от физическа близост. Докъм началото на втората годинка те са силно емоционално привързани към майка си. А през първите месеци от живота си възприемат себе си и майка им като едно цяло и близостта с нея им дава сигурност.
Ако решите да правите опити да отказвате на детето, започнете едва след 6-ия месец и то с цел да му помогнете постепенно да се свърже с реалността като не задоволявате абсолютно всяко негово желание - Теорията за "Достатъчно добата майка".
Това трябва да става много внимателно и избирателно, имайки предвид следното: опитите да не се отзовавате на повика (плача) на малкото бебе наистина дават резултат. Идва време, в което то вече не плаче, за да го гушнете. Но този плач има много сериозна причина - бебето е изгубило доверие към вас. То не плаче, защото вече знае - вие няма да се отзовете.
Бих казала, гушкайте, докато ви дават - после става обратното - ние се нуждаем от тяхната близост, но те не са чак толкова склонни да се отзоват всеки път.
Още от Елена Бачева