Мазнини
Мазнините са един от основните източници на енергия за организма. Но освен това много важна е структурната им функция: заедно с белтъчините те участват в изграждането на клетките и тъканите – клетъчни мембрани, вътреклетъчни структури, полови жлези, надбъбречна кора, мозъчна тъкан.
Мазнините са разтворители и преносители и на мастноразтворимите витамини като А, Е, Д и К. Те са и единствен източник на незаменими (есенциални) мастни киселини, които от своя страна повишават съпротивителните сили на организма, оказват благоприятно влияние върху мисловната дейност и познавателните процеси, укрепват стените на кръвоносните съдове, сърдечния мускул. Дефицитът на незаменими мастни киселини при децата може да затрудни растежа и развитието.
През първите две години от живота на детето превръщането на въглехидратите в мазнини е затруднено, а усиленото разграждане на мазнините, предизвикано от растежния хормон, води до склонност към ацидоза. Това подчертава значението на мазнините в детското хранене, съчетано с приема на достатъчно въглехидрати.
Мазнините оказват влияние върху усвоимостта на другите хранителни вещества, стимулират секреторната функция на жлъчката и панкреаса, както и чревната перисталтика. Подобряват вкусовите качества на храната и имат значение за кулинарната и технологичната й обработка.
Продължителният недостиг на мазнини в храната на децата може да доведе до изоставане в растежа и развитието, дегенеративни изменения в черен дроб, бъбреци, централна нервна система, кожа, коса, нокти. Мазнините и холестеролът в ранна детска възраст играят важна роля в развитието на мозъка.
Излишъкът от мазнини в храната от своя страна има неблагоприятни ефекти като: наднормено тегло и затлъстяване, смущения в смилането и усвояването на храната, нарушени функции на черен дроб, панкреас.
Препоръчителен хранителен прием:
Мазнините трябва да доставят 30-45% от общата енергия за деня.
за възрастта 1-1,5 г.:
около 250-350 ккал или 25-35 г мазнини
за възрастта 1,5-3 г.:
380-640 ккал. или 40-70 г мазнини
Пълноценни мазнини, подходящи за ранната детска възраст, се съдържат в кравето масло, рибата (ненаситени), ядките, растителните мазнини (в т.ч. незаменими мастни киселини в зехтин, рапично олио, сусамово масло, орехово масло).
Най-важните незаменими мастни киселини са омега-3 и омега-6. Балансът помежду ми следва да бъде от 1:1 до 1:4. Причината в храненето ни да липсва не само добрия баланс, но и изобщо есенциални мастни киселини, е в консумацията на предимно рафинирани растителни мазнини като слънчогледовото олио.
Подпомагат усвояването на витамин Д
Още от д-р Мария Русинова