Птиче месо
По своята хранителна и биологична стойност птичето месо не отстъпва на месото от бозайници. То съдържа по-малко и по-нежна, по-фина и равномерно разпределена съединителна тъкан, отколкото месото на бозайниците, и затова е подходящо за деца.
Има известна разлика в химическия състав на месата от различните видове птици. Месото от кокошки и пуйки е по-светло на цвят, с повече белтъчини и екстрактни вещества, докато месото но водоплаващите птици – патици, гъски – е с по-тъмен цвят и по-богато на мазнини.
Белтъчините на птичето месо са повече в сравнение с това на бозайниците – около 24%, с оптимална балансираност на аминокиселините. Специфичния му вкус се дължи на високото съдържание на глутаминова киселина.
Мазнините са малко – между 2 и 5%, те са с ниска точка на топене и мека консистенция, добре усвоими. Холестеролът е по-малко, отколкото в месото на бозайниците. Това важи за пилешко месо без кожа, както е за предпочитане да се консумира.
Бялото птиче месо е богато на минерални вещества – сяра, фосфор, желязо.
Бульоните от птиче месо се смятат за лечебни, характерният им аромат и вкус се дължи на многото азотни екстрактни вещества – карнозин, ансерин, креатин.
При деца с алергия към белтъка на кравето мляко се препоръчва телешкото, в което има белтъци, подобни на тези в кравето мляко, да се замени с пилешко, заешко, свинско.
Още от д-р Мария Русинова