Меню

Месо

Месо

Месото е основният източник на лесно усвоимо желязо и основен източник на пълноценни белтъчини – 10-20% от теглото му. Мазнините в него са 4-30%, съдържа важни минерали (калий, калций, магнезий, натрий), микроелементи (мед, цинк, фосфор, желязо) и витамини (В1, В2, В6, В12, РР, фолиева киселина). За децата в ранна детска възраст се препоръчват бедните на съединителна тъкан и мазнини меса от млади животни и птици – пилешко, патешко, пуешко, телешко, заешко, агнешко, може и нетлъсто свинско, шунка.

Месни продукти (колбаси, полуфабрикати) не се препоръчват до тригодишна възраст поради високото съдържание на готварска сол, скрити мазнини, консерванти (нитрати, фосфати и др.), оцветители, и други подобрители и добавки в тези продукти.

 

Въвеждане на месото

Според последните препоръки, захранването с месо може да започне още на 6 месеца като добавка към зеленчуково пюре. Отначало се дава през ден. В безмесния ден се дава зеленчуково пюре+четвърт жълтък. Подходящи първи меса са пилешко, пуешко, заешко. Прочетете рецепти.

Постепенно в менюто на детето се въвеждат и риба, телешко, агнешко, свинско. 

Според последните препоръки, не е необходимо да се отлага въвеждането на риба. Прочетете

След навършването на 1 годинка месото се дава 4-5 пъти седмично, един ден в седмицата задължително е безмесен, като тогава в менюто се включват яйца, мляко и млечни продукти, риба, бобови, тъй като децата се нуждаят от достатъчно белтък за техния растеж. 

Примерно дневно количество месо

възраст количество на ден
6 – 7 месеца 20 г
8 – 12 месеца 40 г
1 – 1.5 години около 45 г дневно, 4-5 дни в седмицата
1.5 – 3 години около 55 г дневно, 4-5 дни в седмицата
3 – 6 години около 60-65 г дневно, 4-5 дни в седмицата

 

Захранване

Преди да започнете захранване, прочетете статията „Начало и готовност за захранване“. От нея ще научите кога детето е готово за захранване и как да подходите, в зависимост от възрастта, защо не бива да се прибързва или отлага.

Подходящи първи храни

Всяка от предложените храни можете да предложите като първа. 

Група храни Какво
Зеленчуци

тиква, морков, тиквичка, пащърнак, картоф, карфиол, броколи, сладък картоф                     

Безглутенови зърнени каши, обогатени с желязо

Ориз, царевица, елда, просо, под формата на готови каши, препоръчително обогатени с желязо. За предпочитане зърнени култури, които детето вече познава през кърмата и още от бременността, когато майката ги е консумирала. 

Месо

пилешко, пуешко, заешко, телешко, агнешко 

Плодове

банан, ябълка, слива, круша, праскова, кайсия, пъпеш

 

  1. С какво да започна (зеленчуци, плодове или каша): зеленчуците са препоръчителна първа храна, защото съдържат повече влакнини, въглехидратите в тях са по-лесно усвоими, а за обработката им са нужни по-малко ензими в сравнение със зърнените каши. Плодовете не са подходяща първа храна заради сладостта им, а и за да не привикне детето първо към нея – после може по-трудно да приеме несладките храни. 

  1. На пара или варено: Предпочитан метод е на пара, защото хранителните вещества остават в храната и не преминават във водата. Варенето до омекване  не е препоръчително, тъй като при дългото варене се губят голяма част от витамините. Не предлагайте претоплени храни.
  1. Коя желязо-съдържаща храна да въведа първо (месо или каша): месото е препоръчителният избор, защото е натурален източник на желязо и цинк. Хемовото желязо, което се съдържа в него, се усвоява в най-голяма степен. Въвежда се, приготвено със зеленчуци.
  2. Кога да въведа глутен: Глутенът се съдържа в зърнените храни (каши, тестени). Предлага се след като сте въвели безглутенови зърнени храни, препоръчително след 6 месечна възраст, но не по-късно от 7 навършени месеца, защото дава възможност за по-разнообразно и пълноценно хранене. Като не трябва да има установен риск от целиакия в зависимост от времето на въвеждане. Важно е да се започне с малко (1 ч.л. каша с постепенно увеличаване за 2-5 дни) и да не се дават големи количества в първите месеци от въвеждането му. Идеи за първи глутен-съдържащи храни: каша от овес, спелта, а след това грис каша от семолина, бебешки сухари, пшенични макарони, попара, коричка хляб. Вижте повече. Изследванията показват, че включването на глутен преди 4-месечна възраст увеличава риска от развитие на непоносимост. 
  3. Пюре, намачкано или на парченца: Зависи от възрастта на захранване. Преди навършени 6 месеца плодовете и зеленчуците се предлагат под формата на пюре, след това – намачкани с вилица (вижте схемите по-долу). След 6 месеца, може и нарязани на меки ивички с дебелината на 2 женски пръста, които детето да може да вземе с пръсти. Твърдите плодове и зеленчуци – поради риск от задавяне трябва да са добре сготвени, а в последствие, когато се предлагат сурови, трябва да са настъргани. Ако се спрете на този вариант, консултирайте се със специалист.
  4. Какъв метод на захранване да избера: Съществуващите научни доказателства са основание официално препоръчаният подход за захранване да бъде традиционното захранване с лъжичка. Започва се с един вид храна, под формата на пюре или намачкана, според възрастта на бебето. Постепенно се увеличава броят на въвежданите нови храни и плавно се променя консистенцията. Все повече изследвания потвърждават ползите от популярния през последните години метод "Захранване, водено от бебето" (ЗВБ). Проучванията относно възможните рискове все още не са достатъчни, за да се дадат официални препоръки за използването му от професионалните организации по хранене и по педиатрия. При този метод на бебето се предлага от самото начало да се храни самостоятелно с храни за ядене с пръсти или с прибори за самостоятелно хранене и консистенция, подходяща за използването им. Водещи организации като Американската педиатрична асоциация дават насоки при избор на този метод родителите да бъдат запознати с възможните рискове (от прекомерния прием на калории, от задавяне, от намален прием на някои хранителни вещества и особено на желязо) и да не изключват напълно предлагането и на пюрета с лъжичка, нито водещата си роля при избора на храни.

    Подходящ избор е комбиниран подход на захранване, при който се прилага основният принцип на ЗВБ храненето да става с активното участие на детето. Това означава още при първоначалното предлагане на по-кашави храни с лъжичка да насърчаваме детето да се храни само и да се доверяваме на неговите признаци за глад, ситост и интерес към храната. Скоро след предлагането на първите храни, да преминем постепенно към все по-едри консистенции, включително храни за ядене с пръсти. Както и да не изключваме детето от семейната трапеза. Това разбиране е залегнало в препоръките, дадени тук, а повече по темата можете да прочетете в други статии.

     

Захранване с лъжичка 

  1. Първата храна се въвежда в рамките на около 5 дни. Предлагат се с по 2-3 чаени лъжички повече всеки следващ ден, без да е необходимо достигането на пълна порция преди въвеждането на следващата храна.
  • Предложете 2-3 лъжички от първата храна, след това дохранете с кърма или мляко за кърмачета. 
  • Ако бебето е неспокойно и откаже лъжичката, дайте му първо кърма (мляко за кърмачета), за да го успокоите.

Детето приема новата храна по-лесно, когато я получава разпределена по време на няколко хранения, например: 

Захранване с първа храна

ден

Готова храна за деня от 1 зеленчук 

Предлагане
1 2 ч.л.  1 ч.л на обяд и 1 ч.л следобяд 
2 4 ч.л.  на обяд и следобяд 
3 6 ч.л.  на обяд и следобяд 
4 8 ч.л.  на обяд и следобяд
5 10 ч.л.  на обяд и следобяд 
В посочения брой лъжички, който е ориентировъчен, се има предвид готовото количество храна, включващо и кърма/мляко.
1 чаена лъжичка = 5 грама
Захранването може да бъде лесно с помощта на безплатния тракер за захранване в namama.app. Регистрирайте се сега.

 

Ако детето приема храната и няма признаци на непоносимост (обрив, диария, запек и др.), след 5-ия ден, то е захранено с нея. 

  1. Всяка следваща храна се въвежда по-бързо – за 2-3 дни – с по няколко лъжички повече всеки ден, разпределени в едно или две хранения, до достигането на една порция (1/2 чаена чаша = 24 ч.л) храна на всяко хранене. След всяко хранене с лъжичка дохранвайте с кърма (мляко за кърмачета). При изцяло или частично кърмените деца нуждата от желязо-съдържащи храни настъпва по-рано в сравнение с хранените с мляко за кърмачета (млеката за кърмачета са обогатени с желязо). Затова:

Захранване с месо

Ден

Готова храна за деня от зеленчук и месо

Със зеленчук 1 С месо Предлагане
6

15 ч.л. 

14 ч.л 

+ 1 ч.л 

на обяд 

7

20 ч.л. 

18 ч.л 

+ 2 ч.л 

на обяд и следобяд 

8

24 ч.л. 

21 ч.л 

+ 3 ч.л 

на обяд и следобяд 

9

24 ч.л. 

20 ч.л 

+ 4 ч.л 

на обяд и следобяд 

В посочения брой лъжички, който е ориентировъчен, се има предвид готовото количество храна, включващо и кърма/мляко.
1 чаена лъжичка = 5 грама


Детето е захранено с месо. Можете да започнете предлагането му като част от обедното хранене – през ден, а в деня без месо малко по-късно да въведете жълтък.

  • Ако детето е изцяло на хранене с мляко за кърмачета (адаптирано мляко), преди месото или кашата можете да въведете още няколко зеленчука и/или плодовете. Например: 

Захранване с нов зеленчук

ден

Готова храна за деня от зеленчуци 

Със зеленчук 1 

Със зеленчук 2 

Със зеленчук 3 

Предлагане
6

15 ч.л. 

12 ч.л 

+ 3 ч.л 

 

на обяд и следобяд 

7

20 ч.л. 

14 ч.л 

+ 6 ч.л 

 

на обяд и следобяд 

8

24 ч.л. 

21 ч.л 

+ 3 ч.л 

на обяд и следобяд 

9

24 ч.л. 

21 ч.л 

+ 3 ч.л 

на обяд и следобяд 

В посочения брой лъжички, който е ориентировъчен, се има предвид готовото количество храна, включващо и кърма/мляко.
1 чаена лъжичка = 5 грама


Детето е готово за захранване с първата желязосъдържаща храна – месо или каша. 

Захранването с плодове и каши е като захранването с нови зеленчуци – всеки нов плод или зърнена култура се въвеждат за около 2-3 дни. Можете да правите различни комбинации – плодове с плодове, плодове със зеленчуци, плодове с каша и т.н. Важно е в един и същи ден да се предлага само една нова храна, така че, ако има реакция – да знаете, че е от нея. 
 

С какво да продължите? 

Въвеждайте нови храни през 2-3 дни и ги комбинирайте. Целта е постигането на разнообразие. Редът няма значение. Например след първия зеленчук, можете да добавите плод, после да захраните с месо, после – нов зеленчук, риба и т.н.  Захранването с риба е както захранването с месо. Започва се с 1 ч.л. до достигане на около 4 ч.л (=20 грама). Количеството на месото или рибата до 8 месеца е по около 20 г на прием, след 8 месеца – по около 40 грама на прием.

Насоки

  1. Идеи за зеленчуци: според сезона - карфиол, броколи , грах, зелен боб, зелени чушки, спанак, червено цвекло, червени чушки. Червените чушки включвайте по-често, защото са най-богатите на витамин С зеленчуци – варени на пара, белени. Избирайте еко спанак и го измивайте добре 5 минути на течаща вода (спанакът има способност да натрупва нитрати). Усвояването на желязото от растителните храни като спанака се увеличава значително, когато в ястието се включва малко количество месо.
  2. Внимание с някои плодове

Авокадо предлагайте в по-малко количество, тъй като съдържа много мазнини. Включвайте по 2 ч.лъж в 2 хранения седмично. Ако сте включили 2 ч.лъж авокадо в 1 хранителен прием, намалете добавената мазнина наполовина (1/2 ч.лъж.). Боровинките имат дребни семки, затова ги блендирайте до 1-годишна възраст и ги давайте в малки количества (започнете с 1 чаена лъжичка и увеличете до 3-4 ч.лъж.) към каши и плодови пюрета или смутиКивито като кисел плод може да предизвика рагади около устата на бебето, ако се дава самостоятелно. Затова  е препоръчително да се въведе добре узряло и да се дава в заедно с други храни след 9-месечна възраст. Цитрусите като кисели плодове могат да предизвикат рагади и рефлукс при бебетата. Затова се препоръчва въвеждането им след 10-месечна възраст. Ягодите за някои бебета може да са алергенна храна и затова предишните препоръки бяха да се отлага въвеждането им след 1-годишна възраст. Сега се счита, че алергенните храни трябва да се въвеждат още до 12-ия месец за създаване на толеранс при децата. Опитайте да въведете ягоди в малки количества (1/2 ягода), като предварително я обелите, за да отстраните семките  и я пюрирате, след което я добавяте към вече въведени плодови пюрета.  Ако се понася добре може да увеличите до 2-3 ягоди (без семките). Ягодите трябва да са много добре узрели, да не са оранжерийни, за да няма риск от пестицидни остатъци.

  1. Идеи за подходящи риби: Можете да започнете със средно мазна риба като лаврак, лефер, ципура. След това може да въведете и мазната риба – пъстърва, сьомга, скумрия, сардини , херинга, аншоа. Както при месото, се започва с 5 грама на ден (=1 чаена лъжичка), докато в няколко последователни дни се достигне до 20 грама (=4 чаени лъжички). След това може да предлагате поне веднъж седмично в дните без месо. Поднасяйте я добре претрита през пръсти за отстраняване на костиците. Може и под формата на пастет върху филийка или на кюфтенца в комбинация със зеленчуци.
     
  2. Кога да въведа сирене? През 7-ми месец, обезсолено краве сирене и пълномаслена извара, постепенно. Започнете с малко количество (1 ч.лъж.), на следващия ден увеличете до 2 ч.лъж., след това може да включвате по 3  ч.л  в едно от храненията през деня. 
  3. Кога да въведа кисело мляко? След  навършване на 8 месеца, най-малко 3,6%, постепенно. Започнете с 2 ч.лъж. към някое от храненията, например към сутрешната или следобедната закуска и постепенно увеличите до 50-60 г на 1 хранене.Козето мляко няма предимства по отношение на aлергенния потенциал пред кравето мляко, ако едно дете е алергично към белтъка на кравето мляко то най-вероятно ще е алергично и към белтъка на козето мляко.
  4. Кога да въведа прясно мляко? След навършване на 10-месечна възраст, пълномаслено, при приготвяне на каша, пюре, супа. Като самостоятелна напитка - постепенно след навършване на 1 годинка.
  5. Кога да въведа бобови храни?  След навършване на 7 месеца може да се въведат леща, зрял боб и нахут. Те заместват в някои дни месото. Започнете с червена леща, тя е с по-нежна целулоза. Препоръчително е до 1-годишна възраст бобът и нахутът да се лющят, тъй като имат способността да образуват газове. Накисвайте ги от вечерта, сменяйте им няколко пъти водата преди да ги сварите. 
  6. Да давам ли вода? В кърмата, млякото и захранващите храни се съдържа вода. Затова допълнително предлагайте до 60-120 мл на ден, не повече, за да се избегне изместването на ценните хранителни вещества от бебешкото мляко и другите храни. Много важно е да научите бебето да пие достатъчно вода за намаляване на риска от обезводняване. Следете броя на мокрите пелени. За улеснение, можете да използвате тракера за мокри пелени в namama.app. Най-общо казано, бебетата трябва да имат 4-6 добри, мокри пелени на всеки 24 часа. Предложете вода в отворена чаша или чаша със сламка, за да помогнете на бебето да развие умения за пиене от чаша. Вижте повече.
     
  7. Млякото, сиренето и изварата трябва да са от сигурен източник, като млякото и сиренето е най-добре да са по БДС.

Примернa схема на хранене до 3 години

  • Обичайно мляко означава кърмата или млякото за кърмачета, които обичайно давате. 
  • Към храните се добавя от количество колкото грахово зърно в началото, до 1/2 чаена лъжичка млечно масло или 1 чаена лъжичка специално бебешко масло. Може да се редуват през ден. Бебешкото масло е обогатено с омега-3 мастни киселини, необходими за развитието  на нервната система на бебетата. 
  • Зеленчуците се предлагат на пара (за предпочитане) или сварени, месото в първите месеци се пасира. 
  • Жълтъкът се усвоява по-добре, добавен към зеленчуци или плодове, богати на витамин С.
  • От 8 месеца преди основното хранене с месо или риба може да се предлага около 30 мл зеленчуков бульон или супа, а преди основно ястие без месо – около 30 мл месен бульон или супа.

на около 6 месеца 

  • 6.30-8 ч – кърмене при поискване/хранене с обичайното мляко
  • 9.30-10 ч – млечно-зърнена каша (без глутен) + плод/зеленчук + 1/2 лъжичка млечно масло – ако е нужно, дохранване с обичайното мляко
  • 12.30-13 ч – зеленчуци с месо или зеленчуци с риба или зеленчуци с 1/4 жълтък (въвеждат се постепенно, редуват се по дни) 
  • 16.30-17 ч – плодове и/или зеленчуци с обичайното мляко – ако е нужно, дохранване с обичайното мляко
  • 19.30-20.30 ч и през нощта – кърмене при поискване/хранене с обичайното мляко

При всяко хранене, поощрявайте желанието на детето да се храни самостоятелно.

на 7-8 месеца 

  • 6.30-8 ч – кърмене при поискване/хранене с обичайното мляко
  • 9.30-10 ч – зърнено-млечна каша (с глутен)+плод/зеленчук или макарони (кус-кус) или попара 
  • 12.30-13 ч – зеленчуци (1-2 пъти седмично) или зеленчуци с пасирано месо (2-3 пъти седмично) или зеленчуци с пасирана риба (1-2 пъти седмично) или зеленчуци с пасирана бобова храна (червена леща, лющен боб/нахут, 1 път седмично). В някои дни в менюто включвайте картофи.
  • 16.30-17 ч – зърнено-млечна каша + плодове/зеленчуци или само плодове
  • 19.30-20.30 ч – кърмене при поискване/хранене с обичайното мляко

2 пъти седмично по 1/2 жълтък към подходящи храни (например намачкани зеленчуци)
Между храненията – 1-2 пъти на ден храни за ядене с пръсти (например мек обелен плод, варено бейби морковче, бебешка бисквита)

При всяко хранене, поощрявайте желанието на детето да се храни самостоятелно.

на 9-10 месеца 

  • 6.30-8 ч – кърмене при поискване/хранене с обичайното мляко

  • 9.30-10 ч – зърнено-млечно-плодова каша (с глутен) или макарони (кус-кус) или попара

  • 12.30-13 ч – зеленчуци (1-2 пъти седмично) или зеленчуци с пасирано месо (2-3 пъти седмично) или зеленчуци с пасирана риба (1-2 пъти седмично) или зеленчуци с пасирана бобова храна (червена леща, лющен боб/ нахут, 1-2 пъти седмично). В някои дни в менюто включвайте картофи.

  • 16.30-17 ч – зърнено-млечна каша (с глутен) + плодове/зеленчуци или само плодове или кекс, мъфин, баница

  • 19.30-20.30 ч – зеленчуково ястие с хляб/сухар + кърмене при поискване

3 пъти седмично по 1/2 жълтък към подходящи храни
Между храненията – 2 пъти на ден храни за ядене с пръсти

При всяко хранене, поощрявайте желанието на детето да се храни самостоятелно.

след 10 месеца – постепенно преминаване към общата кухня

  • Сутрин: попара, млечно-плодова каша, млечно-нишестен крем, кифла, кекс, макаронени изделия, баница, филийка с масло и обезсолено сирене или кашкавал (кашкавал след 1 г). След 1 годинка – чаша айрян или краве мляко и зърнена закуска с мляко, мляко с ориз и др.
  • Обяд: ястие с: месо 3-4 пъти седмично, риба 1-2 пъти, бобова храна (леща, лющен боб/ нахут) 1-2 пъти; зеленчуци, пресен зеленчук (салата)
  • Следобяд: крем или каша с пресен плод, плодово кисело мляко с бисквита, грис, мляко с ориз и др.
  • Вечер: постно зеленчуково ястие (може със сирене, кашкавал, яйце), десерт – кисело мляко или плод. 

2 пъти седмично по 1 жълтък, разпределен на 2 приема към подходящи храни.
Между храненията – храни за ядене с пръсти.

При всяко хранене, поощрявайте желанието на детето да се храни самостоятелно.

 

Препоръчителни количества

  1. За възрастта от 6 до 8 месеца: една порция твърда храна = 1/2 чаена чаша (около 120-130 г) на всяко хранене при 2-3 хранения на ден и дневен прием на 550 мл мляко (кърма); 
  2. За възрастта от 9 до 11 месеца: една порция твърда храна = 1/2 чаена чаша на всяко хранене при 3-4 хранения на ден и дневен прием на 550 мл мляко (кърма); 
  3. За възрастта 12-23 месеца: една порция твърда храна = 3/4 или цяла чаена чаша на всяко хранене (190-200 г) при 3-4 основни хранения на ден и дневен прием на средно 400 мл мляко (кърма). 

Препоръчаните количества храна са ориентировъчни. Някои деца може да се хранят с апетит и да изяждат повече от посоченото количество, а може да има моменти, в които частично или напълно да отказват твърди храни покрай заболяване, никнене на зъбки или други проблеми. 

Не винаги можем да върнем времето назад и да наваксаме минали липси. Детето има нужда
да получи точните хранителни вещества в точния момент. Тази наша роля се нарича "програмиране". С храната "програмираме" здравето и умствените способности: поведението, обучението, наднорменото тегло, диабета. В началото на захранването, до около първата година, целта е детето да развие умението и желанието да се храни, а основните храни допълват млечното хранене, а не обратното.  

Последна актуализация: февруари 2025


Рецепти и съвети за приготвяне и предлагане на първите храни

Рецепти и съвети за приготвяне и предлагане на първите храни

Как да приготвите и захраните със зеленчуково-, месно-зеленчуково-, плодово пюре, жълтък каша, хляб и хлебни изделия. Как да захраните детето с приготвените храни.

 

 

Още по темата

  • Готовност и начало на захранване

    Кога да започнем и защо да не отлагаме захранването? Пюре, намачкано или с пръсти? Да даваме ли вода? 

  • Смути – ползи, недостатъци, рецепти

    Блендираните пресни плодове и зеленчуци и комбинирането им с мляко, смлени ядки, смлени сушени плодове и други добавки наричаме смути. Под формата на смути се...

  • Защо витамин D e толкова важен и как да си го набавим?

    Защо витамин D e толкова важен за нашият организъм? До какво води недостига му? Кои са най-застрашени от дефицит и как да си го набавим?

    На тези и още важни въпроси...

  • Бобови храни

    Бобовите храни (грах, леща, нахут и зрял фасул) са препоръчителна растителна атернатива на животинските белтъчни храни, защото са богати на растителен белтък, на минерали...

  • Атопичен дерматит - причини и алтернативни методи за лечение

    Повече за причините, както и резултати от клинични проучвания при алтернативни методи на лечение: чрез билки, минерали и пробиотици. Ролята на храненето по време на кърмене.

  • Семена и ядки

    Защо ядки и семена могат да се дават още преди навършването на 1 годинка? Под каква форма и трябва ли да се изкисват? Прочетете.

  • Фрешове – ползи, недостатъци, рецепти

    Защо фрешовете не са по-добри от целите плодове и зеленчуци, кога наистина са ни нужни и как да ги приготвяме. Няколко примерни рецепти и повече за усвояване на желязото...

  • Риба

    Рибата често е подценявана като хранителен продукт. Необходимо е да се консумира риба поне веднъж седмично.

Публикации

  • Хранителните алергии

    Хранителната алергия представлява повишена чувствителност на организма към определени хранителни вещества. Добре е...
  • Птиче месо

    По своята хранителна и биологична стойност птичето месо не отстъпва на месото от бозайници. То съдържа по-малко и...
  • Течности

    Българските педиатри все още не са единодушни за даването на вода на кърмачетата. При изключително кърмене, когато...
  • Мазнини

    Мазнините са един от основните източници на енергия за организма. Но освен това много важна е структурната им...
  • Белтъчини

    Белтъчините (протеините) имат особено голямо значение за растящия детски организъм. Те имат висока биологична...
  • Пробиотици

    Пробиотиците са жизнеспособни микроорганизми, които допринасят за развитието и функционирането на нормалната чревна...
  • Мляко

    Първата храна, с която новороденото има допир, е майчиното мляко. Най-доброто мляко за бебето, поне до навършване на...
  • Хранителните алергии

    Хранителната алергия представлява повишена чувствителност на организма към определени хранителни вещества. Добре е...
  • Белтъчини

    Белтъчините (протеините) имат особено голямо значение за растящия детски организъм. Те имат висока биологична...
  • Мазнини

    Мазнините са един от основните източници на енергия за организма. Но освен това много важна е структурната им...
  • Птиче месо

    По своята хранителна и биологична стойност птичето месо не отстъпва на месото от бозайници. То съдържа по-малко и...
  • Течности

    Българските педиатри все още не са единодушни за даването на вода на кърмачетата. При изключително кърмене, когато...

Харесай ни във Facebook