Розеола
Ако детето получи обрив – издигнати червени и розови петна или плосък обрив, които като натиснете с пръст избледняват до бели, възможно е това да е Розеола. Обрив може да има по ръцете, краката, но и по цялото тяло. Много често започва по бузките като надигнати червени петна, които с течение на времето се сливат. Засилва се от слънчевата светлина и от затопляне при спане. При охлаждане намалява.
Розеолата се причинява най-често от човешкия херпес вирус 6 (HHV-6), по-рядко от херпес вирус 7 (HHV-7).
Заразяване и продължителност
Предаването на заразата става по въздушно-капков път, за съжаление в периода, в който няма обрив. Около 10 дни от момента на контакт с болен се проявяват и симптомите.
Детето с обрив от розеола вече не е заразно. Спокойно може да посещава детско заведение или училище, стига то самото да се чувства добре. Розеолата не е силно заразна и не предизвиква епидемии.
Обривът ще продължи около 2 до 4 дни и след това безвъзвратно ще изчезне. Възможно е обаче при единични случаи да продължи дори 2 седмици, като остават отделни петна, които понякога се местят.
Счита се, че почти винаги се създава и доживотен имунитет към вируса-причинител.
Симптоми
При повечето от случаите, обривът е предхождан от висока темпрература (между 38.9 и 40.5 градуса C), продължаваща от 3 до 5 дни.
Възможно е обаче заболяването да протече без температура или температурата да се вдигне паралелно с появата на обрива и дори след появата му.
Други симптоми на заболяването са зачервено гърло, хрема, подути лимфни възли – всички те, предшестващи или съпътстващи високата температура, ако има такава.
Възможно е подуване на клепачите, леко разстройство, отпадналост, раздразнителност, липса на апетит.
Възраст
Най-често Розеолата се среща при малките деца до 2-3 годишна възраст, които все още нямат добре изграден имунитет. Бебетата до около 6 месеца имат имунитет срещу вируса на розеолата, предаден от майката, ако майката е боледувала.
Тези, които не са преболедували, могат да я изкарат във всяка възраст, най-вече при отслабен имунитет.
Лечение
Счита се, че Розеолата отшумява без необходимост от специфично лечение. При необходимост се предприемат действия за сваляне на температурата, дават се температуро-понижаващи средства и много течности. Лекарите у нас препоръчват прием на витамин C, който има противовирусен и противовъзпалителен ефект и Калциев глюконат, който особено в комбинация с витамин C има противоалергичен ефект и намалява обрива. В краен случай може да се дадат антиалергични препарати – за да се избегне по-тежка реакция и усложнения, като например ларингоспазъм, свързан с подуване на гърлото и затруднено дишане.
Тъй като алергизиращите храни могат да увеличат първичния обрив, добре е те да се избягват. Такива са най-вече шоколадът, яйцата, цитрусовите плодове, бобовите (боб/фасул, грах, леща, нахут, соя), ядки, ягоди, къпини, малини, риба, пастет, майонеза и др. – виж повече тук.
Повод за внимание
При Розеолата високата температура може да е съпроводена с т.нар фебрилен или температурен гърч. Това се случва в 5 до 35% от случаите, които отминават бързо и без последствия. В случай на гърч целта е бързо сваляне на температурата – дава се противотемпературно средство, слагат се влажни кърпи, търси се медицинска помощ. Поради липсата на обрив на този етап, лекарите от спешната помощ трудно могат да диагностицират заболяването.
В случаите на розеола при деца с намален имунитет, задължително трябва да се потърси лекарска помощ.
Референции:
http://www.mayoclinic.com/health/roseola/DS00452/DSECTION=symptoms
http://www.medicinenet.com/roseola/page2.htm
Още от д-р Захаринка Гочева, Елена Бачева